Emeklilerin Ocak Zammı Ne Kadar Olacak?

/ 7 Kasım 2018 / 243 views / yorumsuz
Emeklilerin Ocak Zammı Ne Kadar Olacak?

Ocak ayı ile birlikte tüm kesimler maaşlarına zam alacak. Ocak ayında alacakları zammı ve maaşlarının ne kadar olacağını en çok merak eden kesimlerden biri de emekliler.. Emekliler ve memurların maaşlarına yapılacak zamlar enflasyon oranlarına göre belirlendiği için maaş zamlarını önceden tahmin etme imkanına sahibiz. Bunun için tek bilmemiz gereken enflasyon oranları. Peki emeklilerin Ocak zammı ne kadar olacak? İşte olası zam hesapları..

Emeklilerin Ocak Zammı Ne Kadar Olacak?

Emekliler ve memurların heyecanla bekledikleri enflasyon rakamları açıklandı. Ekim enflasyonu ile birlikte son 4 aylık enflasyon oranı % 12.26 oldu. Buna Kasım ve Aralık enflasyonu da eklenecek. Peki şu anki verilere göre emekli maaşı ne kadar olacak? Emekli zam oranı belli oldu mu?

Yaklaşık 12.3 milyon emeklinin Ocak ayında yapılacak zamlarla ilgili veriler gelmeye devam ediyor. Merkez Bankası’nın enflasyon tahminine göre yıl sonu zam oranı % 13,12 çıkmıştı. Yeni Ekonomi Programına göre ise bu oran % 10,65 olarak hesaplanmıştı.

Bu oranlara göre memur ve memur emeklilerinin yıl sonu zamları ise Merkez Bankası tahminine göre % 13,62 (Yüzde 4 + 9,62) ve Yeni Ekonomi Programı’na göre % 11.15 (Yüzde 4 + 7,65) olmuştu.

Toplu Sözleşmeli Olanlara da Fark Verilecek

Bu tahminlerin dışında gerçekleşen enflasyon oranları da bize ipuçları veriyor. Ekim enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte son dört aylık oran da ortaya çıkmış oldu. SSK ve Bağ- Kur emeklileri son altı aylık oran kadar zam alırken memurlar ve memur emeklileri de son altı ayda oluşan enflasyona göre fark alıyor.

Temmuz zammı % 3.5 olan memurlar ve emekli memurlar bunun üzerindeki enflasyonu fark olarak alırken toplu sözleşmeden kaynaklanan % 4’lük zamma ilave ediyor.

En Az % 12,26 Zam Garantilendi

Türkiye İstatistik Kurumu, dün Ekim ayı enflasyon verisini açıkladı. Ekim ayında Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) % 2.67 arttı. Temmuz – Ekim enflasyonu böylece % 12.26 çıktı. Yani 4 aylık enflasyona göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı % 12.26 oldu. Kesin oran için 2 veri kaldı.

Yani iki ayın enflasyon verisi daha eklenecek, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı belli olacak. Kasım ve Aralık enflasyonuna göre, şu ana kadar oluşan zam oranı azalabilecek ya da artabilecek.

Alınacak Zam Kesinleşti

Memurların ve memur emeklilerinin de enflasyon farkı alabilmesi için 2018’in ikinci yarısında enflasyonun % 3.5’i aşması gerekiyordu. Dört aylık enflasyonun % 12.26 çıkmasıyla, memurlara ve memur emeklilerine % 8.76 enflasyon farkı oluştu.

Yani dört aylık enflasyona göre memurların ve memur emeklilerinin Ocak zammı % 12.76 (% 4 artış + yüzde 8.76 fark) çıktı.

Kesin fark ise Kasım ve Aralık enflasyonuyla belli olacak. 3 Ocak’ta açıklanacak enflasyon verileri tüm emeklilerin ve memurların zam oranını belirleyecek.

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.