Emeklilikle İlgili Çok Önemli Düzenleme

Emeklilikle İlgili Çok Önemli Düzenleme

Hazine Müsteşar Yardımcısı Ahmet Genç, Türkiye Finans Forumu’nda yaptığı konuşmada, sigortacılık sektörü ile ilgili son gelişmeler hakkında bilgi vererek, bireysel emeklilik sektöründen kendilerine ağırlığın tanıtım ayağında olduğu bir rapor geldiğini söyledi.
BES’te otomatik katılım için işveren katkısı gibi talepler olduğunu hem işveren katkısı hem de 18 yaş altı otomatik katılımın değerlendirildiğini söyleyen Ahmet Genç, “Rafa kalkmadı. Şöyle bir değerlendirme oldu hangilerini kanun, hangilerini yönetmelik ile yapabiliriz oldu. Meclisin gündemi yoğun.” dedi ve şöyle devam etti:
Başbakan Yardımcımız ile çalışıldı o konu. Kolay yapılabilenleri ayırın denildi. 18 yaş meselesi kanun gerektiriyor. Rafa kalkmadı ama kanun gerekiyor. Yetki alalım bakanlar kurulundan… Çalışmalar devam ediyor. İki yılda bir yenileme konusu yönetmelik ile yapılabiliyor. Buna benzer küçük dokunuşları kısa vadede yapacağız.”
Daha Önce Ne Denilmişti?
Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, bireysel emeklilik sisteminde yeni değişikliklere gidildiğini daha önce açıklamıştı. NTV canlı yayınına katılan Şimşek, BES’e katılım yaşının şu anda 18 ve üstü olduğunu ve altına da bu imkânı sağlasalar uzun vadeli tasarrufları artırıp artırmayacaklarına baktıklarını söyledi. Çok cömert bir bireysel emeklilik sistemleri olduğunu ifade eden Şimşek, “Bu bir eleştiri değil, emeklilik şirketlerimizin yeterince çaba göstermediğini söylesem herhalde makul olur” demişti.
BES nedir?
Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), bireylerin gelir elde ettikleri dönemde düzenli olarak tasarrufta bulunmaları, yatırıma yönlendirilen tasarruflarıyla birikim oluşturmaları ve emeklilikte gelir elde etmeleri üzerine kurulmuş bir özel emeklilik sistemidir. Bu sistem ile hem bireylerin emeklilik dönemindeki refah düzeyi yükselecek, hem de oluşan uzun vadeli emeklilik fonları ekonomiye ciddi bir kaynak oluşturacaktır.

Zorunlu BES Kimleri Kapsıyor?
T.C. Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren uygulama, 45 yaşın altında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kamu ve özel sektör çalışanlarının tamamını kapsamaktadır. 45 yaş üstü çalışanların sisteme katılımı olmayacak. 45 yaşı altındaki çalışanlar sisteme otomatik dahil edilecek.
BES Sisteminden Çıkabilir miyim?
Evet BES’ten istediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Ancak ilk 3 yıl içerisinde zorunlu BES’ten vazgeçilmesi durumunda devlet katkısını almak mümkün değildir.
Maaşlardan Ne Kadar Kesinti Yapılıyor?
BES sistemine katılmanız halinde prime esas kazancın %3’ü çalışanların maaşlarından kesilecek ve sisteme aktarılacaktır. Ancak isteyenler daha fazla kesinti yapılmasını da talep edebilmektedir. Üst sınırla ilgili bir kısıtlama bulunmamaktadır. Sistemde kalınması durumunda her ay katkı paylarına devlet %25 oranında katkıda bulunacaktır.
Vatandaş BES’ten Şikayetçi
45 yaş altı çalışanların sisteme otomatik dahil edilmesinden dolayı vatandaşlar Bireysel Emeklilik Sisteminden şikayetçi. Ayrıca sisteme dahil olanların %65’inin sistemden ayrıldığı belirtiliyor.
Sizin BES hakkındaki düşünceleriniz neler? Faydalı mı? Yoksa gereksiz bir sistem mi?

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir