Emekliye Faizsiz Kredi

/ 21 Temmuz 2018 / 370 views / yorumsuz
Emekliye Faizsiz Kredi

Hükümetin talimatları doğrultusunda başta kamu bankaları olmak üzere bazı bankalar emeklilere faizsiz kredi sunabilmek için çalışmalarını sürdürüyor. Paraya ihtiyaç duyan emeklilerin kolayca ve faizsiz kredi kullanabilmelerine olanak sağlamak amacı ile yürütülen emekliye faizsiz kredi çalışmasında sona yaklaşıyor. Çalışmada kamu bankaları öncü olacak, diğer bankaların da benzer çalışmalar yürüttüğü gelen bilgiler arasında…

Faizsiz Kredi İçin Maaş Anlaşması Gerekli

Yürütülen çalışma kapsamında başta kamu bankaları olmak üzere bankaların nakit ihtiyacı olan emeklilere fazisiz ya da çok düşük faizli kredi vermesi planlanıyor. Bu bankalardan kredi kullanmak isteyen emekliler maaşlarını bu bankaya taşıyacak ve her ay maaşından kredi taksitleri kesilecek. Kullanılabilecek kredi miktarının maaş tutarları ile bağlantılı olacağı bildiriliyor.

Sistemin Hazırlıkları Devam Ediyor

Bu yeni sistem için hazırlıklar devam ediyor. Bankalar Birliği ve kamu bankaları öncülüğünde sürdürülen çalışmalar tamamlanır ve sistem uygulamaya başlanırsa bankalar emeklilere kullandıracakları krediler için faiz almayacaklar. Kredilerin masrafları da normal kredilere göre daha hesaplı olacak.

Kredi Miktarı 10 Maaş Olacak

Yapılacak düzenlemede, emeklilerin kullanabileceği faizsiz kredi miktarının, maaşlarının 10 katı kadar olması öngörülüyor. Ancak emekli maaşı ne kadar yüksek olursa olsun kredinin maksimum tutarının 45 bin Lira olması planlanıyor. Bu konuda öncülüğü kamu bankaları yapacak ve faizsiz kredi kullandırımına Ziraat Bankası ve Halkbank öncülüğünde başlanacak. Kamu bankalarının ardından diğer özel bankaların da sisteme dahil olması bekleniyor. Emekli, maaşını kredi kullandığı bankadan almak zorunda olacak. Henüz çalışmaları devam eden proje netleştiğinde, kamuoyuna açıklama yapılacak. Bazı bankalar şu anda kendilerinden maaş alan emeklilere ücretlerinin 10 katı kadar kredi veriyor. Ancak bu kredilerde faiz uygulandığı için geri ödemelerde emekliler zorlanıyor.

SGK’da Emekliye Faizsiz Kredi Verecek

Bu konuda bir çalışma da SGK tarafından yapılıyor. SGK’nın yürüttüğü çalışmada ise emekli maaşlarında herhangi başka bir kesinti olmayan emeklilere SGK üç maaşa kadar avans verecek. Emekliler bu avansı kullandıklarında 36 aya kadar vadelendirerek taksitler halinde maaşından bunu düşebilecekler. Bu avanslar için herhangi bir faiz ya da vade farkı alınmayacak. Üzerinde çalışılan ikinci konu ise emeklilerin maaş aldıkları bankalardan gelecek kredilerle ilgili. Bunun için bankalara teklif götürülecek.

Emeklilerin Faizsiz Kredi Kullanımı Kolaylaşacak

Yürütülen çalışmada emeklilerin faizsiz krediye kolayca ulaşabilmesi de önceliklerden. Bu bakımdan emeklilere kredi kullanırken her türlü kolaylık sağlanacak ve evrak, prosedür işlemleri kolaylaştırılacak. Emekli kimliği ile bankala gelen bu emeklilerden kimlik haricinde hiçbir belge istenmeyecek, işlemler kısa sürede tamamlanacak. Projenin önceliklerinden biri de aynı gün içerisinde kredinin kullandırılması.

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.