Enerjinin İpek Yolu Açıldı

/ 14 Haziran 2018 / 85 views / yorumsuz
Enerjinin İpek Yolu Açıldı
Azeri gazının Avrupa’ya Türkiye üzerinden taşınmasını sağlayacak olan TANAP projesinin açılışı 12 Haziran tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla yapıldı. Proje kapsamında Avrupa’ya ilk gazın 2019’un Haziran ayında ulaşması planlanıyor. Törene katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Güney gaz koridorunun bel kemiği olan enerjinin ipek yolu olarak tanımladığımız TANAP, bölge ve ülkemiz için tarihi bir adımdır” dedi.

TANAP Nedir?

Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı olan proje kısaca TANAP olarak isimlendirilmektedir. TANAP, 1850 km’lik uzunluğuyla Türkiye, Ortadoğu ve Avrupa’nın bu güne dek yapılan en uzun doğalgaz boru hattıdır. Proje toplam olarak 20 il ve 67 ilçenin sınırları içerisinden geçmektedir. TANAP projesi ile Türkiye’ye 6 milyar metreküp, Avrupa’ya ise 10 milyar metreküp doğalgazın taşınması hedeflenmektedir. Bu kapsamda Botaş tarafından 2019 yılı Haziran ayına kadar 2 milyar metreküp doğalgaz alımı yapılması beklenmektedir.

Açılış Töreni Büyük Bir Katılımla Yapıldı

Gerek ülkemizin gerekse Avrupa’nın enerji arzı güvenliğine önemli katkılar sağlaması beklenen projenin açılış töreni dün Eskişehir’de yapıldı. Açılış törenine, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlhan Aliev, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç ve KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da katıldı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, projenin açılış törende yaptığı konuşmada: “Güney gaz koridorunun bel kemiği olan enerjinin ipek yolu olarak tanımladığımız Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı’nı açıyoruz. Planlanan tarihten önce hayata geçirilmesinde emeği olanları ayrıca kutluyorum. Projenin gerçekleşmesi her şeyden önce Türkiye ve Azerbaycan arasındaki karşılıklı güvene dayalı ilişkiler sayesinde mümkün olmuştur. Üretici, transit ve tüketici ülkeler ile şirketler arasındaki uyum ve anlayış birliği sürecin hızlandırılmasına katkı sağladı. TANAP çok taraflı işbirliğinin de işaretidir. Enerjiyi çatışma değil işbirliği zemini olarak gören anlayışımız TANAP sayesinde ete kemiğe bürünmüştür” dedi.
Konuşmasında Hazar gazının ilk kez TANAP projesi ile Avrupa’ya ulaşmış olduğunu da kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şüphesiz Hazar havzasındaki enerji kaynaklarının Avrupa’ya taşınması fikri yeni değil, daha önce bir dizi dev projeyi hayata geçirdik. Bakü Tiflis Ceyhan ham petrol boru hattının inşasıyla başladık. Bu daha sonraki çalışmaların da öncüsü oldu. Gürcistan ve Azerbaycan ile stratejik yol arkadaşlığımız Bakü Tiflis Erzurum doğalgaz hattıyla devam etti. Enerjiyle de sınırlı kalmadı ulaştırma alnında stratejik önemi olan Bakü Tiflis Kars demiryolu açılışını da birlikte yaptık.” dedi.

Vanayı Birlikte Açtılar

Proje kapsamında Türkiye’ye yapılacak ilk gaz akışının başlatılması için vanayı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte törene katılan KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko birlikte çevirdiler. Erdoğan, “Doğalgaz hattımızı açtık ve şu anda il gazı gönderiyoruz. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.