Enflasyon Nedir?

/ 16 Nisan 2018 / 51 views / yorumsuz
Enflasyon Nedir?

Enflasyon bir ülke içerisinde kişilere sunulan hizmet ve Mal karşılığı ödenmesi gereken paranın sürekli olarak artmasını ifade eden bir terimdir. Yani kısaca kişilerin herhangi bir ürünü satın almaları için ödeyecekleri tutarın Günden güne artışını ifade eden bir terimdir. Bu nedenledir ki yıllık belirlenen enflasyon miktarlarına bağlantılı olarak kişilerin maaşlarına yapılacak olan zamlar hesaplama bilmektedir. Bu şekilde kişilerin herhangi bir hizmeti veya ürünü satın almak için bir sonraki sene harcamaları gereken rakam kadar maaşlarında artış olmalı ki kişiler aynı ürünleri bir sonraki sene de satın alabilirsin. Tıpkı maaşa benzer olarak yıllık belirlenen enflasyon oranları başka şeylere de yansıtılmaktadır.

Örneğin bunlardan bir tanesi ev kirası olarak verilebilir. Kişilerin oturacağı ev kirasını bir sonraki yıl artış miktarı yıllık enflasyon oranı ile bağlantılı olacak şekilde kiraya zam yapılmaktadır.

Enflasyon ve Alım Gücü

Enflasyon artışı söz konusu olduğu durumlarda kişiler sahip oldukları maddi imkanlar ile bir önceki senenin alabildikleri hizmet ya da ürününü bir sonraki sene alamamaya başlarlar. Bunun temel nedeni kişilerin sahip olduğu maddi kaynaklarının giderek değerini kaybetmesindendir. Rakamlarla örnek verecek olursak bu senin 100 liraya almış olduğunuz bir ürün yıllık enflasyon oranı %2 olduğu durumda bir sonraki sene 102 liraya satılmaktadır. Eğer sizin maaşınız enflasyon oranı ile bağlantılı olacak bir şekilde artış göstermez ise bir sonraki sene aynı ürünü almak için ekstradan 2 lira daha vermeniz gerekmektedir. İşte bu tür durumlarda kişilerin gelirleri enflasyon oranı ile ilişkili olacak şekilde artış göstermezse yıldan yıla alım gücü giderek düşüş göstermektedir.

Enflasyon Nasıl Oluşur?

Enflasyon temel olarak iki şekilde oluşur; bunlardan birincisi satın alma gücünün fazla, alınacak hizmet ya da ürünün az olduğu durumdur.  Böyle bir durumda ürün fiyatlarına zam yapılarak az miktardaki ürün daha değerli halde tüketiciye sunulmaktadır. Bir diğer durum ise satılacak ürünün maliyeti ile ilgili giderlerde artış olduğu durumdur. Bir durumda satıcı firma zarar etmemek adına ürününe zam yapmaktadır. Bu da benzer şekilde ürünün daha yüksek bir fiyata satılmasını ifade eder.

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.