Erdoğan Talimat Verdi! Kredi Çekeceklere Müjde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Kamu bankalarının tek amacı kâr etmek olmamalı. İnsanların ucuz faizle kredi bulmasının önü açılmalı” şeklindeki çağrısı karşılık buldu. Kamu bankaları reel sektörün finansman ihtiyacını karşılamak için ‘kredi eylem planı’ hazırladı.

Buna göre bankalar büyüme ve istihdam için daha fazla kredi kullandıracak. Plan ayrıca Doğu ve Güneydoğu’da şubelerin artırılması ve ihracatçılara ucuz kredi verilmesini de içeriyor. Örneğin Ziraat Bankası 2015’te 2 bin şubeye ulaşmayı planlıyor. Eylem planına göre bankaların kredi hacmi, teminat kaynağı artırılan Kredi Garanti Fonu ile bu yıl yaklaşık 20 milyar liraya çıkabilecek. Zorda olan ya da işini geliştirmek isteyen yaklaşık 10 bin küçük işletme belirlenerek desteklenecek.

TEMİNAT KOLAYLIĞI
Kredi eylem planına göre Ziraat ve Halk Bankası özellikle az gelişen bölgelerde kurulan ya da kurulacak işletmelerin finansmana erişimini kolaylaştıracak. İlk kez işletme kuranlar için mikro finans desteğinin kapsamı genişletilecek. Özellikle Doğu ve Güneydoğu’daki işletmelerin kredi talebinde yaşadığı teminat sorununun da çözülmesi kararlaştırıldı. Eylem planında taşınırların da teminat olarak kullanılmasının önündeki engeller kaldırılıyor. Bir diğer düzenleme de kümelenme, ortaklık faaliyetlerini içeriyor. Buna göre bu tür girişimlerin desteklenmesi amacıyla kredi ve finansman maliyetleri iyileştirilecek. Bankalar, bölgelere özel KOBİ paketleri hazırlarken uygun kredi seçenekleri de sunulacak. Girişimciliği teşvik kredileri çeşitlenecek. Örneğin Halk Bankası, üniversite mezunu olup hiçbir deneyimi olmayan ve iş kurmak isteyen gençlere 50 bin liraya kadar 36 ay vadeli girişimci kredisi, 75 bin liraya kadar da 48 ay vadeli cesur girişimci kredisi gibi seçenekler sunacak.

İSTİHDAMA DESTEK
Türkiye Kalkınma Bankası (TKB) da istihdam projelerini düzenlemek ve yeterli desteği sağlamak için yeniden yapılandırılıyor. Enerji, ulaştırma, sağlık gibi stratejik sektörlerde yapılacak yatırımlar TKB aracılığıyla desteklenecek. İmalat sanayisinde yerli girdi kullanımına dayalı, yüksek katma değerli üretim için de destek yolda.

İŞ ORTAMINA TAM DESTEK
Hazine Müsteşarlığı da yatırım ve iş ortamına destek için bir dizi adım atmaya hazırlanıyor. Hazine destekli kefaletin yanı sıra yararlanacakların kapsamı da genişledi. İmalatçı küçük işletmeler ve kadın girişimcilere yönelik de özel tedbirler alındı. Uzun süredir işsiz olup iş kurmak isteyenlere mikro finans kredisinin limiti artırılıyor. Yılsonuna kadar bu kapsamda yaklaşık 14 milyar liraya yakın kredi kullandırılacak. Teknolojiye yönelik projeler fonlanacak. Kredi sertifikası dev projelerin finansmanında kullanılacak.

 

Kaynak: Sabah
Etiketler: , , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Nisan 2015

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Erdoğan Talimat Verdi! Kredi Çekeceklere Müjde (12 Yorum)

 1. Merhaba Münevver Hanım;

  İhtiyacınız olan kredi için sitemizden durumunuza uygun gördüğünüz kredi kampanyalarına başvurabilirsiniz. İlgili kredi kampanyalarını tanıttığımız yazılarımızda başvuru butonu yoksa ilgili bankaları ziyaret ederek kredi başvurunuzu yapabilirsiniz.

 2. arkadas ben esnafım dukkanımı hırsızlar soydu bosalttım ama yıne acmak ıstıyorum 50000 tl ıhtıyacım var ama bankalar vermıyo bıde boyle reklemler umutlandırıyo mumkunse bana bı yardımcı olun 54377015**

 3. Merhaba Ferudun Bey;

  Öncelikle size geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Bize kullanmak istediğiniz krediyi işyeriniz adına mı ya da şahsınız adına mı kullanmak istediğinizi, kredi notunuzu ve istediğiniz kredi vadesini yazarsanız size uygun bir kredi kampanyası önermeye çalışacağız.

 4. merhabalar.benim çekmiş olduğum kıredilerimi geciktirdim ve kıredi kartlarımı da geciktirdim şuan da bankada puanlarım düşük ve benimde acil ödemelerim var bunun için tekrar kıredi çekemiyorum bana yardımcı olabilirmisiniz teşekkürler

 5. Ziratteki kredimi yapılandırmak istiyorom.bana kırıkkalede yardımcı olmuyorlar

 6. Merhaba Birsen Hanım;

  Kredilerdeki gecikmeleriniz nedeni ile kredi puanınızın düştüğünü yazmışssınız. Acaba şu anda kredi puanınız hangi seviyededir?

 7. Merhaba Haydar Ali Bey;

  Bize yapılandırmak istediğiniz kredinizin detaylarını ( kaç ay vade ile kullandığınızı, kaç ay ödediğinizi, taksitlerinizde gecikme olup olmadığını, toplam kredi tutarınızı) bize yazabilir misiniz? Şu anki gelir durumunuz ve kredi notunuzu da yazabilirseniz size yardımcı olmaya çalışacağız…

 8. Sgk 3 ay oldu bitane kredi karti var 4aydır ödüyozz düzenli ama bankalar kredi vermiyo

 9. Kendi işletmem var aylık gelirim 3500 4000 arası 2011 de yasal takibe girdim ama bütün borçlarımı kapattım şu anda kredi başvurusu yapıyorum red geliyor kredi notum şu an 1193 nasıl kredi kullanabilirim şirket yada şahıs olarak

 10. BANKALAR YILLAR ÖNCE İŞLERİMİN BOZULMASI NEDENİYLE OLUMSUZLIKLAR YÜZÜNDEN KIRMIZI ÇİZGİYİ YEDİK MAAŞI BORDROSU SSK SI KEFİLİ OLANA VERİYOR SADECE DİĞER VATANDAŞLAR SAĞLAMDA OLSA DIŞLANIYOR LANET OLSUN BÖYLE DÜZENE İŞİMİ BÜYÜTECEĞİM KREDİ ALAMIYORUM