Erken Tatil Rezervasyonu İçin Bakanlıktan Uyarı

/ 12 Şubat 2018 / 88 views / yorumsuz
Erken Tatil Rezervasyonu İçin Bakanlıktan Uyarı

Tüfenkci, “Tüketicinin Paket Tur Sözleşmesini 30 Gün Öncesine Kadar Feshetme Hakkı Var”
Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, paket tur ve otel konaklamaları için yapılan erken rezervasyonlarda yaşanan mağduriyetlere ilişkin vatandaşlara önemli bilgilendirmelerde bulundu.
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada, yazın gerçekleştirilecek paket tur ve otel konaklamaları için erken rezervasyonları hedefleyen kampanyaların avantajları bulunmakla birlikte olumsuzluk yaşanması durumunda tüketici aleyhine sonuçlanabildiğini söyledi. Bu konuda vatandaşların haklarını bilmesinin ve farkında olmasının önemli olduğuna işaret etti.
“Sosyal Medya Üzerinden Yapılan Tatil Paketleri Alınmamalı”
Bakan Tüfenkci, söz konusu avantajlardan faydalanmak isteyen tüketicilerin mağduriyet yaşamamaları için Bakanlık olarak çaba harcadıklarını vurgulayarak, şöyle devam etti:
“Vatandaşımız, öncelikle tercih edilen seyahat acentesi veya turizm tesisinin ilgili kamu kurum ve kuruluşları nezdinde kayıtlı olup olmadığı sorgulamalı. Mesafeli yolla imzalanan sözleşmelerde, seyahat acentesi veya turizm tesisinin internet sitelerinde adres, unvan ve iletişim bilgilerine yer verildiğinin ve internet sitelerinin Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi’ne kayıtlı olduğunun kontrol edilmesi, sosyal medya üzerinden yapılan satışlar yerine seyahat acentesinin internet sitesinin tercih edilmesi önemli. Seyahat acentelerinin ve turizm tesislerinin belgeleri, kaç yıldız sahibi olduğu ‘www.kulturturizm.gov.tr’ ve ‘www.tursab.org.tr’ adreslerinden öğrenilebilir. “

“Paket Tur Sözleşmesini 30 Gün Öncesine Kadar Fesih Hakkınız Var”
Tüketicilerin erken rezervasyon veya tur gibi tatil paketlerinin tarihine son 1 ay kala cayma haklarının olduğunu söyleyen Tüfenkci, “Tüketicinin paket tur sözleşmesini 30 gün öncesine kadar feshetme hakkı var. Tüketici, bu süre zarfında yazılı veya kalıcı veri saklayıcısıyla bildirmek kaydıyla paket tur sözleşmesini feshedebilir. Bu durumda, vergi gibi ödenmesi zorunlu yasal yükümlülükler dışındaki bedelin herhangi bir kesinti yapılmaksızın iade edilmesi gerekiyor.” dedi.
“Uyuşmazlık Halinde Tüketici Hakem Heyetlerine Başvurabilirsiniz”
“Tüketici, boşa harcanan tatil zamanı için de uygun bir tazminat talep edebilir. Ayrıca, çeşitli seyahat acenteleri tarafından tüketicilere sunulan paket tur veya otel konaklama rezervasyonun başlamasına belirli süre kala cezai şart ödemeksizin iptaline imkân tanıyan ‘ihtiyari sigorta’ uygulaması tüketicilerimizin faydasınadır. Bireysel tüketici uyuşmazlıklarının çözümünde tüketici hakem heyetlerine ve tüketici mahkemelerine başvurulabilir. Tüketiciler, firma uygulamaları nedeniyle mağdur olmaları durumunda, kayıplarının tanzim edilmesi amacıyla değeri 6 bin 860 liranın altındaki uyuşmazlıklarda tüketici hakem heyetine, bu değer ve üstündeki uyuşmazlıklarda ise tüketici mahkemesine başvurabilir.

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.