Esnek veya Balon Ödeme Planı Nedir?

Bireysel İhtiyaç Kredilerinde, Konut Kredilerinde ve Taşıt Kredilerinde hacimsel ve adetsel artışlarla birlikte bankalar da müşterilerine kredi geri ödemelerinde farklı seçenekler de sunma gereği duymaya başlamıştır.

Bir taraftan bireysel kredilerde ve konut kredilerinde vadeler uzarken, diğer taraftan sunulan ödeme planları için de bir takım kolaylıklar getirilmektedir. Önceden sadece aylık düzenli ödemeler şeklinde gerçekleştirilen kredi geri ödemeleri, artık müşterinin nakit akışına ve ekonomiye ilişkin beklentilerine göre düzenlenebilmektedir.

ihtiyac-kredisi-esnek-odeme.jpg

Taksit Ödeme Kolaylıkları

Gerek bireysel ihtiyaç kredileri ve taşıt  kredileri gerekse de konut kredilerinde genellikle geri ödeme planları aylık, sabit faizli ve sabit ödemeli olarak düzenlenmekle birlikte, müşterinin tercihine göre geri ödeme planları 3 ayda bir ödemeli, esnek ödemeli, değişken faizli, artan / azalan taksitli  veya bir kaç ay taksitsiz dönemi takiben başlayan ödemeler şeklinde düzenlenebilmektedir. Bu ödeme planlarının seçiminde müşterinin nakit akış beklentisi ve gelecek günlere ilişkin makro ekonomik tahminleri büyük önem taşımaktadır.

Hangi Durumlarda Hangi Ödeme Planı Tercih Edilmelidir?

Aylık geliriniz her ay muntazam olarak aynı meblağ üzerinden yatıyorsa ve belirli dönemlerde prim, ikramiye, temettü gibi ödemeler almıyorsanız ya da bir nakit girişi beklentiniz bulunmuyorsa, hiç süphesiz ki aylık düzenli ödemeli plan sizin için daha uygun olacaktır. Diğer taraftan aylık rutin geliriniz dışında bir de ara dönemlerde ek ödemeler alıyorsanız sizin için bu tür ek ödemeleri aldığınız aylar için balon ödeme yapacağınız bir geri ödeme planı fayda sağlayaaktır.

ihtiyac-kredisi.jpg

Nakit akışınızın yanısıra gelecekteki ekonomik göstergeler ve faiz beklentileriniz de hangi ödeme planını seçeceğiniz hususunda etkili olabilir. Örneğin, gelecek dönemde faizlerin yukarı yönlü hareket edeceğini düşünüyorsanız, balon ödemeli plandan ziyade aylık eşit taksitli bir ödeme planını tercih edebilirsiniz. Alacağınız ek ödemeleri taksitler yerine mevduat, bono vb gibi enstrümanlarda faiz kazancı sağlamak üzere değerlendirebilirsiniz. Yok eğer bir süre sonra faizlerin aşağı ineceğini düşünüyorsanız, esnek ödemeli plandan faydalanıp, kredinizi daha erken geri ödeyebilirsiniz. Bu tür beklentileriniz aynı şekilde kullanacağınız kredinin sabit ve değişken faizli olarak seçmeniz konusunda da belirleyici olur. Zira faizlerin bir süre sonra artacağını düşünüyorsanız, sabit faizli kredi kullanmak; yok eğer faizlerin yakın vadede düşmesini bekliyorsanız değişken faizli krediyi kullanmak lehinize olacaktır.

 
Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 19 Ekim 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın