Ev Sahiplerine Kötü, Kiracılara Güzel Haber

/ 20 Eylül 2018 / 659 views / yorumsuz
Ev Sahiplerine Kötü, Kiracılara Güzel Haber

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak bugün Yeni Ekonomi Programı’nı açıkladı. Yeni Ekonomi Programı’ndan ev sahiplerine kötü, kiracılara güzel haber geldi. Yeni Ekonomi Programı’na göre; gayrimenkullerden rayiç bedel üzerinden değil gerçek değeri üzerinden vergi alınacak. Bu da kiraların daha az artacağı anlamına geliyor. Yeni Ekonomi Programı’ndan konutla ilgili iki önemli karar çıktı. Kiralar TÜFE’ye bağlanacak, gayrimenkullerden rayiç bedel üzerinden değil gerçek değeri üzerinden vergi alınacak. Böylece kiralar daha az artacak, kiracı yılda en az bir kira tasarruf edecek, konut ve arsa sahipleri ise daha yüksek vergi ödeyecek.

Ev Sahiplerine Kötü, Kiracılara Güzel Haber

Bakan Albayrak’ın açıkladığı 2019 – 2021 yıllarını kapsayan Yeni Ekonomi Programı’nda konut sektörünü yakından ilgilendiren iki önemli karar çıktı. Habertürk’ten Naime Sert’in haberine göre kiralar üretici fiyatları (ÜFE) yerine tüketici fiyatlarına (TÜFE) göre belirlenecek. Böylece kiralar daha düşük oranda artacak.

Kira Artışları Artık TÜFE Oranında Yapılabilecek

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilere göre TÜFE ağustos ayında % 2,30 artarken yıllık bazda % 17,90 oldu. Ağustos ayı yurt içi üretim enflasyonu (ÜFE) % 32 oldu. İki oranın arasındaki fark bir yılda en az bir kiraya denk geliyor. Aylık kirası 1000 Lira olanlar için aradaki yıllık fark 1700 Lira’yı, 2000 Lira olanlarda ise 3400 Lira’yı aşıyor.

Taşınmaz Değerleme Sistemi Kurulacak

Kurulacak taşınmaz değerleme sistemiyle gayrimenkullerden rayiç bedel üzerinden değil gerçek değeri üzerinden vergi alınacak. Bu da konut ve arsa sahiplerinin daha yüksek vergi ödemesi anlamına geliyor. Gayrimenkullerin gerçek değeri üzerinden vergilendirilmesi için adım atacaklarını kaydeden Albayrak şöyle konuştu: “Arsa ve konut alım satımında tapudaki bedel belediye rayiç değeri üzerinden değil gerçek değer üzerinden belirtilmelidir. Taşınmaz değerleme sistemini kurarak gayrimenkul envanterini tamamlayacak süreci hayata geçireceğiz.”

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.