Evde Bakım Aylığı Ne Kadar Oldu?

Evde Bakım Aylığı Ne Kadar Oldu?

2019 yılına girmemizle birlikte hemen hemen her kesimin gelirleri de arttı. Çalışanların maaşlarında yaşanan artışları emeklilerin maaşlarına yapılan zamlar takip etti. Asgari ücretten emekli maaşlarına, memur maaşlarından sosyal yardımlara kadar tüm gelirler artış gösterdi. Sosyal yardımlar da bilindiği gibi memur maaşlarına yapılan zamlar oranında artış gösteriyor. Peki yeni zamlarla evde bakım aylığı ne kadar oldu?

Evde Bakım Aylığı Ne Kadar Oldu?

Bu ay evde engelli ve yaşlı yakınına bakanlara verilen evde bakım maaşları da artacak. Ülkemizde 500.000 ‘den fazla kişi engelli ya da yaşlı bakım maaşı almaktadır. Bu maaşlar da memur maaş zamları oranında artarak 1305 TL ‘ye yükseldi.

Devletin, bakıma muhtaç yaşlı ve engellilerin ailelerinden ayrılmaması ve bu kişilerin hayat kalitesinin yükseltilmesi için evde bakım desteği sağlıyor. 2005 yılından itibaren Sosyal Hizmetler Kanunu’yla başlatılan evde bakım yardımından yararlananların sayısı 500 bini aşmış durumda. Halen 1179,40 Lira olan evde bakım maaşı bu aydan itibaren memur maaşlarına yapılan zam oranında yükseldi.

Evde yaşlı ya da engelli yakınına bakanlara verilen maaş ödemeleri bu ay 126,55 TL artışla 1305,95 Lira ‘ya çıkıyor. Ayrıca asgari ücret zammı ile birlikte bu ödemeden yararlanmak için aranan gelir sınırı da artış gösterdi. Geçtiğimiz yıl hane içinde kişi başı gelirin 967,27 TL ‘nin altında olması gerekiyordu. 2019 yılında ise gelir sınırı 1219,34 TL ‘ye yükselmiş oldu.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir