F-35 Hakkında Gizli Bilgiler Türk Pilotlarda

/ 11 Eylül 2018 / 143 views / yorumsuz
F-35 Hakkında Gizli Bilgiler Türk Pilotlarda

Dünyanın en gelişmiş savaş uçakları arasında gösterilen F-35’lere Türkiye de ortak. Parçalarının da bir kısmı Türkiye’de üretilen F-35’ler ülkelere teslim edilmeye başlarken Türkiye’nin Rusya’dan S-400 alımına karşı Amerika F-35 uçaklarını pazarlık unsuru yapılmış ve siyasi arenada yaşanan gerilim F-35’lerin ülkemize gelip gelmeyeceği konusunu da belirsiz bir hale getirmişti. Şimdilik ilk uçağın Türkiye’ye resmi olarak teslimi gerçekleştirildi ve Türk pilotlar bu F-35 savaş uçağı ile deneme uçuşlarına başladı. Türk pilotlar, diğer program ortaklarıyla eşdeğer şekilde çalışmalarını yürütmeye devam ediyorlar. Yani F-35 hakkında gizli bilgiler Türk pilotlarda…

F-35 Hakkında Gizli Bilgiler Türk Pilotlarda

Pek çok ülkenin katılımı ile gerçekleştirilen F-35 programı kapsamında ABD Luke Hava Üssü’nde bulunan Türk pilotlar ve teknik heyet, program ortağı diğer ülkelerin heyetleriyle eşit imkan ve olanaklar dahilinde test sürecini başarıyla sürdürüyor. Türk heyete, gerek uçağın genel sistemine gerekse radar verilerine dair herhangi bir kısıtlama uygulanmıyor. Savaş uçaklarına dair tüm gizli bilgiler Türk heyete açılmış durumda. Pilotların uçakla ilgili ilk izlenimleri olumlu olurken, ilk grup bakım ekibi eğitimlerini tamamlayarak Türkiye’ye döndü, yeni bir ekip daha Amerika’ya gönderildi.

Türkiye Uçakların Ödemelerini Gerçekleştirdi

Program kapsamında 100 adet savaş uçağı almayı planlayan Türkiye, şu ana kadar 36 uçak için sipariş verdi. Siparişler kapsamında ödemeler de yapılmaya başlandı.
ABD ile Türkiye arasındaki gerilime rağmen F-35 programı eksiksiz ilerliyor. Deneme uçuşları yapan Türk pilotlara uçağın en gizli bilgileri ve verileri açıldı. Savunma Bakanlığı sipariş verdiği 36 uçaktan 10’unun ücretinin büyük bölümünü ödedi. Türkiye’nin çıkarılması halinde ise F-35 teslimatları yaklaşık iki yıl aksayacak. 10’dan fazla uçak için ciddi miktarda ödeme yapıldı. Bunun da yaklaşık 1 milyar dolarlık bir ödeme olduğu belirtiliyor. ABD ile yaşanan kriz kapsamında henüz ek sipariş vermeyen Türkiye, halen deneme uçuşlarına devam eden ilk uçağın tüm mülkiyet haklarına da sahip oldu.

Uçakların Tesliminde Sorun Beklenmiyor

Kongre talebi doğrultusunda ABD Savunma Bakanlığı’nın rapor hazırlığı devam ederken, bu sürecin ilk uçakların Türkiye’ye teslim edilmesine ilişkin sorun oluşturması beklenmiyor.
Sadece Türkiye değil, F-35 program ortağı diğer ülkeler için de ABD’nin tavrı endişe yaratmış durumda. Çok sayıda F-35 savaş uçağı almış ve çok sayıda da sipariş vermiş olan Avrupa ülkeleri, program ortaklığına dair herhangi bir değişikliği reddederken bunun ihtimali bile tedirginlik yaratıyor, programa dair güven sarsıyor.
Bu da ABD Savunma Bakanlığı üzerinde ciddi bir baskı oluşturuyor. Dolayısıyla, şu ana kadar gündeme yansıyan her türlü gelişme siyasi olmanın ötesine geçemeyecek mahiyette görünüyor. Uçakların tesliminde de bir sorun beklenmiyor.

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.