Facebook'un Kurucuları Şimdi Ne Yapıyor?

/ 9 Haziran 2018 / 101 views / yorumsuz
Facebook'un Kurucuları Şimdi Ne Yapıyor?
Facebook ilk olarak hayatımıza Şubat 2004 senesiyle birlikte girmişti. O günden bugüne de dünyanın en popüler sosyal medya platformu olup tam 2 milyar kullanıcıya ulaşmayı başardı. Kurucusu ve aynı zamanda CEO’su olan Mark Zückerberg’in ve ilk takım arkadaşları şimdilerde neredeler ve ne yapıyorlar dersiniz? O halde bu haberimiz hayatımızın vazgeçilmezi olan Facebook’un ilk kurucularının şu an nerede ne yaptıkları üzerine…

Marc Zuckerberg

Üniversite eğitimi dolayısıyla kaldığı yurt odasında aklına parlak bir zeka gelmişti. Neden herkesin de kendilerine ait kişisel hesapları olmasın… Bu o zamana dek daha önce hiçbir bilgisayar yazılımcısının yapmadığı bir fikirdi aslında. Hemen yazdı çizdi ve sonunda Şubat 2004 tarihinde önümüze Facebook’u koydu. İşte o zamandan bu zamana Facebook hala kullanılmaya devam edilen bir numaralı sosyal medya platformu. Üstelik 73 milyar dolarlık kazancıyla da dünyanın ilk 4 şirketinden birisi. Kurucusu halen kaldığı yerden yeni çalışmalar yapmaya devam ediyor.

Chris Zughes

Facebook’un ilk kurucularından birisi. Mark Zuckerberg’in Harvard Üniversitesinden de arkadaşı. Facebook grubunun ilk iletişim danışmanı ve sosyal medya uzmanlığını yürütmüştü. Şu sıralar kendisini PES ve Fifa maçlarında seslendirme ve yorumcu olarak görüyoruz.

Andrew McCollum

Facebook logosunun yaratıcısı… Facebook’un dünya devi olmasında ve istisnasız hemen hemen herkesin kullandığı bir sosyal medya platformu olmasında onun etkileyici tasarımının yadsınamaz bir payı bulunuyor. Kendisi Facebook logosunu mavinin verdiği dinlendirici ve huzuru kullanarak oluşturdu. Üzerinde takım arkadaşlarıyla uzun bir süreden beri çalıştı. Mavi rengin duygular üzerindeki etkisi kullanılarak günümüzde halen pek çok yazılımcı renk tonu olarak maviyi ağırlıklı bir şekilde kullanıyor. McCollum bugünlerde yeni projeler üzerinde çalışıyor. Bunların arasında JobSpice ilk sıralarda gelmeye devam ediyor.

Naomi Gleit

Marc Zuckerberg’in belki de en vefalı takım arkadaşı. Bu gruptan kurulduğu andan itibaren ayrılmayan tek isim o. 2004 yılında Facebook şirketinin reklam ve pazarlama sorumlusu olarak görev alan Naomi Gleit şu sıralarda Marc Zuckerberg’in bir numaralı takım arkadaşı olma özelliği taşıyor. Zuckerberg tüm yeni işlerinde ona danışmadan hiçbir iş yapmıyor.

Taner Halıcıoğlu

Facebook’un dışarıdan takımına kattığı tek çalışanı bir Türk. Donanım alt yapısını ve yazılım destek sürecinde katkısı bulunuyordu. Şu sıralar oyun geliştiricisi olarak kariyerine devam ediyor. Starcraf 2 onun eseri.

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.