FED’in Henüz Dijital Para Çıkarma Planı Yok

FED’in Henüz Dijital Para Çıkarma Planı Yok

Dijital paraların hızla yaygınlaşması, yüksek kazançlı bir yatırım aracı olarak kullanılmaya başlaması ve hem sanal ortamda hem de gerçek ortamda kullanılabilirliğinin artması sonucunda birçok ülke kendi dijital parasını üretmeyi planladığını açıklamıştı. Herhangi bir merkezi otoriteye bağlı olmaksızın değerini artıran dijital paraların, gelişmekte olan ve ekonomisi büyük zorluklar yaşayan ülkeler açısından bir çıkış yolu olarak görüldüğü de gün gibi ortadadır. Devletler bazında oldukça mantıklı olan bu seçeneğin merkez bankaları açısından ise nasıl bir etki yaratacağı hakkında birçok soru işareti bulunmaktadır. Yakın dönem içerisinde bazı ekonomik çevreler tarafından dillendirilmekte olan FED’in dijital para çıkarma planı olabileceği hakkında beklenen açıklama ise FED Başkanı John Wiliams’tan geldi.

FED’in Şimdilik Böyle Bir Planı Yok

FED’in dijital para çıkarması planı hakkında henüz böyle bir planın yapılmadığını anlatan John Williams, gelecek 10 yıl içerisinde dijital para sektörünün çok daha heyecanlı bir hal alacağını ve bununla birlikte çıkarılıp çıkarılmaması konusunun tekrar masaya yatırılabileceğini aktardı. Halihazırda dijital paraların en büyük özelliği olan merkez bankalarına karşı tam bağımsızlıkları sayesinde diğer para birimlerinde meydana gelen değişikliklerden etkilenmeyişleri, bir merkez bankası tarafından çıkarılacak olan dijital para biriminin ekonomik sistemde nasıl bir yer bulacağı konusu da büyük bir muammaydı. Bu konu hakkındaki görüşlerini de dile getiren Williams, eğer FED tarafından bir dijital para birimi üretilirse, bu para biriminin Dolar’ın yerini almayacağını da aktardı.

Dolar’a Tamamlayıcı Bir Dijital Para

Yakın gelecekte gerçekleşme ihtimali bulunan, FED’in dijital para çıkarması durumunun hiçbir şekilde Dolar’ın önüne geçmeyeceğini ve bu dijital para biriminin Dolar’ın yerini almayacağını aktaran Williams, çıkarılabilecek olan bu dijital para biriminin Dolar’ı tamamlayan bir unsur olarak kullanılacağını belirtti. Zira bir merkez bankasının halihazırda kullanmakta ve işlem aracı olarak piyasaya sürmekte olduğu bir para biriminin önünü kapatması, o para birimiyle beraber tüm ekonomik çevrelerin köklü bir değişikliğe gitmesi anlamına gelmektedir. Bu değişiklik, olumlu sonuçlara yola açabileceği gibi tam bir felaket senaryosuna da dönüşebilir.

Şimdilik Sadece Bir Olasılık

Dijital para birimlerinin yaygınlaşmasının en büyük nedenlerinden biri de hızlı işlem yapabilme imkanı sunmalarıdır. Bu işlem sürecinin kısaltan özellikleri sayesinde de para transferleri çok daha çabuk gerçekleşebilmektedir. Bu anlamda FED tarafından çıkarılacak olan bir dijital para biriminin Dolar’ı destekleyeceği sonucu çıkarılmaktadır. Para transferlerinin hızlandırılması ve dijital ortamlardaki aktivitelerin artmasını sağlayabilecek olan bu dijital para biriminin değerinin ise Dolar’a paralel gideceği düşünülmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki bu durum gelecek 10 yıl için bile bir ihtimaldir.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Gökhan Ayhan

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir