Gaziantep'teki Kentsel Dönüşümde Son Aşama

/ 16 Mayıs 2018 / 40 views / yorumsuz
Gaziantep'teki Kentsel Dönüşümde Son Aşama
Türkiye’nin 8. büyük ili olan Gaziantep‘te kentsel dönüşüm hızla devam ediyor. Bu alanda en fazla yolu Şahinbey ilçesi katetti. Gaziantep’te kentsel dönüşüm kapsamında yapılan yeni konutların brüt 163 metrekareyi bulduğu, fiyatların buna mukabil 247 bin lira olarak belirlendiği emlakçılar tarafından verilen bilgiler arasında. Bu konutlara yapılan yatırımların geri dönüşü 15 seneyi bulacak.

Yatırımcılara Umut Vaat Ediyor

Gaziantep’te bir adet serbest bölge ve beş adet organize sanayi bölgesi (OSB) mevcuttur. Burada bulunan organize sanayi bölgelerinde mevcut 950 adet fabrikada 130 bin insanın iş sahibi olduğu Gaziantep, Ortadoğu’lu yatırımcılar başta olmak üzere girişimcilerin gözde şehirleri arasında.

Başkan’dan Antep İçin Çağrı

Şubat ayında Ritz Carlton otelde yapılan toplantıda kartların yeniden dağıtıldığı Ortadoğu’nun oluşacak yeni yüzü ile dağıtılacak pastadan pay almak için herkesin birbiri ile rekabet halinde olacağını söyleyen Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, özellikle ecnebi girişimciler için Gaziantep’in önemli yatırım fırsatları sunduğunu belirtti.
Ortadoğu’daki gerginliğin, savaşla neticelenmesine ilişkin olarak da konuşan Şahin, “Bu iş ömür boyu böyle sürmeyecek. Bölgemiz, komşumuz Suriye ve Irak’ın dünya ülkeleri ile olan meselesi yoluna girdiğinde Ortadoğu’nun fuar alanı haline gelecek. Savaştan sonra, Suriye’ye bağlı olan Afrin ve Cerablus kentleri yeniden yapılanırken merkezi Gaziantep ilimiz olacak. Nitekim, bu stratejik konum ve risk analizleri doğru yapıldığında durum bizim için büyük bir fırsata dönüşüyor” dedi.

MIPIM Neden Önemli?

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, konuşmasında heyecanla bahsettiği Uluslararası Gayrimenkul Profesyonelleri Fuarı olan MIPIM nedir?
Her yıl Mart ayında Fransa’nın Cannes kentinde yapılan ve 25 bine yakın ziyaretçiyi misafir ederek profesyonel gayrimenkul iştirakçileri ve büyük hisseli yatırımcıları bir araya getiren bu fuar uluslararası alanda mevcut en büyük fuar olma özelliğini taşıyor. Başkan Şahin ve ekibinin de bu yıl ilk kez katıldığı fuar  13-16 Mart’ta gerçekleştirildi.
MIPIM’e katılma nedeni olarak etken ve edilgen oluşumları bir araya getirmeyi amaçlayan Başkan Şahin, dünya pazarındaki dile hakim olamadıkça oluşacak rekabetle de başa çıkamayacaklarını ve dahi hedefe ulaşamayacaklarını belirtti.

15-20 Yılda Geri Dönüş

Gaziantep ilinde, konut nitelik ve niceliğine göre 66 metrekare 1+1 dairenin fiyatı 107 bin, 115 metrekare 2+1 daireler 161 bin TL olarak belirrlenmiş olup, geri dönüş süresinin 15 yıl olduğu açıklandı. 171 metrekare 3+1 dairenin ise 244 bin TL ve geri dönüş süresi olarak 20 yıl öngörüldü.

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.