Geç EFT Nedir? Hangi Bankalarda Var? Ücretleri Ne Kadar?

EFT iki ayrı banka arasında yaşanan para transferi olayıdır. EFT hafta içi mesai saatleri içerisinde yapılan bir uygılamadır. EFT yapabilmenin bir saat aralığı vardır. Bu her banka için değişiklik göstermektedir. Hafta sonu EFT yapılmamaktadır. EFT sadece banka şubelerinden değil banka ATM'lerinden, internet bankacılığı ile, mobil bankacılık, telefon bankacılığı gibi değişik alternatiflerle de yapılmaktadır. Peki, EFT saatlerinin dışında EFT yapılamaz mı dersek bu her banka için geçerli olmaz. Ama Geç EFT yöntemi ile norma saat diliminin dışında da EFT yapılabilmektedir. Geç EFT için farklı ücret uygulanmaktadır.

gec-eft-ne-demek.Jpeg

Geç EFT yapan bankalar ve saatleri ise şöyledir. Garanti Bankası tarafında geç EFT yapmak istiyorsanız saat 16:00'dan sonra yapılmaktadır. ING Bank geç EFT işlemini 16:00 ile 17:15 saatleri arasında yapmaktadır. Türkiye İş Bankası geç EFT işlemini saat 16:00 'dan sonra yapmaktadır. QNB Finansbank geç EFT işlemini saat 16:00 ile 17:15 arası yapmaktadır. TEB saat 16:00 itibariyle, Yapı Kredi Bankası  16:45 ile 17:20 itibariyle, Akbankası 16:00 iel 17:15 itibariyle, Odeabank 16:00 itibariyle, Türkiye Finans Katılım Bankası 16:00 ile 17:15 itibariyle Geç EFT yapımkatadır. 

para-transferi.jpg

Geç EFT yapan bankaların kesmiş olduğu ücretler ise şu şekildedir. Türkiye İş Bankasından geç EFT işlemi yaparsanız 6,5 Türk Lirası ücret almaktadır. Garanti Bankasından eğer Cepbank ile yaparsanız 5 Türk Lirası, Cep Şube tarafından yaparsanız 6,5 Türk Lirası, Alo Garanti ile EFT yaparsanız 45 ile 90 Türk Lirası ücret ödemek zorunda kalırsınız. QNB Finansbank Geç EFT için 7 Türk Lirası ücret almaktadır. ING Bank farklı bankacılık alternatiflerini kullandırarak bir ücretlendirme yapmıştır. ING Bank mobil uygulama ile geç EFT yaparsanız 6,5 Türk Lirası, internet şube aracılığı ile yaparsanız 7 Türk Lirası, telefon bankacılığını kullanarak yaparsanız 30 ile 54,5 Türk Lirası geç EFt ücreti sizden alınır. Yapı Kredi Bankasının talep ettiği geç EFT ücreti 6 Türk Lirasıdır. Akbank ise 7,5 Türk Lirası karşılığında geç EFT yapmaktadır.

Eğer şubelerden EFT yapacaksanız EFT saatlerinin öğrenmenizde fayda vardır. Çünkü her bankanın EFT saatleri farklı olduğundan işleminiz geç EFT olarak işleme alınabilir ve doğal olarak sizden daha fazla ücret talep edilir. 
Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 5 Ekim 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın