Ekonomi & Finans

Genel Hatlarıyla Kredi Riski

Aslına bakılırsa kredi riski bankacılar ve banka müşterileri için hayli güç bir sorunu oluşturur. Çünkü bu risk puanı neticesinde müşteriler ya hiç kredi çekemezler ya da istedikleri oranlarda, tutarlarda krediyi alamazlar. Öte yandan kredi veren bankalarda bu nedenle, zaman zaman, aslında kredi verilebilir müşterilere kredi veremezler. Bu sebeplerden ötürü kredi riski öğrenme ve buna göre kredi çekme veya kredi verme durumu hasıl olmuştur. Kredi riski hesaplama tüm bankaların ortak olarak görebildikleri KKB yani Kredi Kredi Kayıt Bürosu puanı üzerinde görülmektedir. İşte bu bankalarda kredi riski nedir sorusunun bir yanıtıdır.

Bankalarda kredi riski nedir denildiğinde akla gelmesi gereken, banka müşterilerinin geçmiş dönemlerde çektikleri kredileri, kredi kartlarını ve diğer finansal işlemleri gösteren risk puanı olmalıdır. Burada risk kelimesi olumsuz gibi dursa da aslında finans sicili temiz olanlar için bile bir puanlamayı gerektirir.

Geçmiş dönemlerde hiç kredi çekmemek ve hiç kredi kartı kullanmamak ta bir risktir. Bu tarz müşteriler de bankalarla hiç çalışmadığı için kredi çekerken veya kredi kartı başvurusu yaparlarken istedikleri neticeyi alamayabilirler. Kredi riski öğrenme işlemi yapılırken, geçmişte bankalardan kullanılan krediyi sayısı ve tutarları, kredi kartları ve ödeme durumları ayrıntılı olarak görülür. Bu miktarlar ve ödeme planlarına gösterilen uyum müşterinin kredi verilir veya verilemez bir müşteri olduğunu gösterir.

Kredi Riski Öğrenme

 

 

Kredi riski hesaplama işlemi ardından bankalar müşterilere en riskli – orta riskli – az riskli gibi değerlendirmeler yapılır. Geçmiş dönemlerde kredi ve kredi kartı ödeme güçlüğü çeken, ödemeleri düzensiz olan ve hatta ödeme sürelerinde ödemelerini yapmadığı için idari veya yasal takibe düşen müşteriler için kredi çekmek çok zordur. Bunlar belirli bir yıl bekleyerek sicillerinin temizlenmesini beklemek durumunda kalırlar.

Bankalarda kredi riski nedir sorunun diğer bir ayağı da krediyi veren bankalar açısından değerlendirilmelidir. Özellikle son dönemlerde takibe giden veya yasal icra yolu izlenen kredi ve kredi kartlarında artış gözlemlenmektedir. Bu nedenle bankalar krediyi verirken, geri ödeyebilir müşterileri tercih etmektedirler. Bu nedenle gelir düzeyi, yan gelir ve ispat edilebilir mal beyanı son derece önemlidir. Aynı şekilde kredi riski hesaplama işlemi ile sisteme düşen kayıtlara göre de müşteri finanse edilir.

Kredi riski öğrenme işlemi hem bankaların şubeleri tarafından yapılabildiği gibi artık internet ve cep mobil uygulamaları ile de aracı kurumlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Kredi risk puanını öğrenmek isteyen müşteriler bu yollardan birini tercih ederek, kredi veya kredi kartı ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri yönünde bir kanaat sahibi olurlar.

Bu noktadan sonra müşteriler, kendilerine en uygun imkanları sunan, daha önce çalıştıkları bankalara giderek kredi ve kredi kartı taleplerini iletirler. Neticesinde eğer uygun miktarı ve uygun koşulları talep ediyorsa kişiler, kredi risk puanları dahilinde finansal açıdan kullanımı sağlarlar.


İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir