Gözde Sanal Para Birimi: Ripple

/ 8 Şubat 2018 / 44 views / yorumsuz
Gözde Sanal Para Birimi: Ripple

Dijital dünya paraları olan Bitcoin ile Litcoin, kendileri gibi bir diğer sanal para olan Ripple ile yeni boyut kazandı. Son zamanların en gözde sanal para birimi haline gelen Ripple, öteki sanal paralardan bazı farklılıklar içeriyor.

Sanal Para Birimlerinin En Gözdesi

Sanal Para birimlerinin en meşhuru olan Bitcoin sonrası makama ulaşan Ripple,  hem Ethereum hem de Litecoin’i arkada bıraktı. Son dönem sanal para piyasasında en gözde dijital para birimi oldu.

Özel bir firma tarafından idaresi yapılan Ripple ile ne alış veriş yapmak isteyenler tarafından kullanılıyor ne de dijital madencilik yapmak isteyenler yapabiliyor. Değer itibarı ile Bitcoinden daha az durumdadır. Geçtiğimiz sene ise Bitcoinden daha fazla dikkat çekmesi ile gündeme geldi. Coinmarketcap.com adlı internet sitesinin verilerinin gösterdiğine göre, bu dijital para, geçen senenin tüm aylarında tamı tamına yüzde kırk binin üstünde bir artışa sahne oldu. Yükselen hızlı değeri ile genel değerini yüz kırk milyar dolara çıkardı. Zirve sanal para birimi bitcoin ise iki yüz elli iki milyar dolar seviyelerinde seneyi tamamladı.

Verilerin Işığında Değeri Artan Para

Coinmarketcap.com adlı internet sitesinden edinilen bilgilere göre Ripple, Yeni Senenin ilk günlerinde yüzde ona yakın bir düşüş yaşadı. Yaşanan bu ciddi düşüş ile birim fiyatı ise iki nokta otuz sekiz dolara geriledi. Toplam değeri de doksan iki milyar dolar civarı seviyelerinde seyrediyor. Bu değer kaybı ile sanal para birimleri arasında ikincilikteki yerini Ethereum’a kaptırarak üçüncülüğe indi. Hali hazırdaki düşen değerine rağmen ise Litecoin sanal para biriminden daha değerli konumda bulunuyor.

Nasıl Bir Yapısı Olan Sanal Para

Bitcoin ile Litecoin gibi sanal para birimlerinden çok farklı bir yapısı vardır. Rippleyi bir jeton olarak tarif etmek mümkündür. Diğer birçok sanal para kendi değerleri üstünden işleme tabi olur iken, Ripple, jeton olması sebebi ile farklı bir değere tabi olma eğilimi ile karşı karşıya kalmaktadır.
Teknik itibar ile XRP Jetonu ismi ile anılan sanal para birimi Ripple, uluslararası bir statüde para transferi gerçekleştirebilen bir şirket bünyesindedir. Ripple Labs şirketinin ortaya çıkardığı bir sanal para birimi olarak ortaya çıkarılıp aynı şirket tarafından yönetilen bir yapıya sahiptir. Ripple’ı diğer sanal para birimlerinden ayıran sert bir ayrım vardır. Bu sert ayrım da onun jeton olmasından kaynaklanıyor.

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.