Gözümüzde Büyüttüğümüz Almanya Dünyaya Rezil Oldu

Gözümüzde Büyüttüğümüz Almanya Dünyaya Rezil Oldu

Almanya’da yapımı 26 yıl süren Berlin-Münih arasında yeni hizmete giren ve iki kent arasındaki yaklaşık 6 saat süren 600 kilometrelik mesafenin 4 saatte kat edilmesini sağlayacak yüksek hızlı tren hattının açılışında özel sefer yapan yüksek hızlı tren arızalandı.
Alman medyasında yer alan haberlere göre, yeni yüksek hızlı tren hattının açılış töreni, özel sefer yapan trenin Münih’ten Berlin’e ulaşmasının ardından Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Alman Demir Yolları Genel Müdürü Richard Lutz’ın katılımıyla Berlin Merkez Garı’nda yapıldı.

Yolculuk 2 Saat Gecikmeli Tamamlandı
Törenin ardından dün akşam Münih’e dönen ve yaklaşık 200 onur konuğunun ve gazetecilerin içinde bulunduğu yüksek hızlı tren arıza yaparak yolda kaldı. Arıza nedeniyle birkaç kez duran yüksek hızlı trenin 4 saat yerine 6 saatte Münih’e ulaştığı aktarıldı.
Alman Demir Yolları Genel Müdürü (Deutsche Bahn) Richard Lutz yaptığı açıklamada, bu seferlerle Almanya’daki tren tarihinde yeni bir dönem başlattıklarını ifade etmişti. Berlin’de düzenlenen törenden önce kısa süre trenle seyahat eden Almanya Başbakanı Angela Merkel de bu yeni hattın hava ve kara ulaşımına göre daha verimli olduğunu söylemişti.
1991’de projesine başlanan ve yaklaşık 10 milyar avroya mal olan Berlin-Münih yüksek hızlı tren hattında yolcu seferleri geçtiğimiz gün başladı. İki şehir arasındaki tren seferlerinin 6 saat yerine yaklaşık 4 saate indirilmesi hedefleniyor. Hızlı hat için tek yön gidiş biletinin 150 avro (Yaklaşık 680 TL) civarında olacağı belirtildi.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Salim Aydın

Salim Aydın Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olup, özel bir şirkette finans danışmanlığı yapmaktadır. Aynı zamanda çeşitli ekonomi yayınlarına yazarlık hizmeti de veren yazarımız uluslararası pek çok yayında da adından söz ettirmiş başarılı bir ekonomisttir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir