Günlük Kiralık Evlerde Kamera Şoku

/ 12 Ağustos 2018 / 89 views / yorumsuz
Günlük Kiralık Evlerde Kamera Şoku

Yaz ayları ve tatil sezonunda güzel bir tatil yaparak yılın tüm yorgunluğunu atmak isteyenleri tedirgin eden haber bugün ajanslara düştü. Daha önce güvenilirliği ve kontrol edilebilirliği sürekli olarak sorgulanan haftalık kiralık evler ya da günlük kiralık evlerde kamera skandalı patlak verdi. Dünyanın çeşitli bölgelerinde günlük kiralık evlere yerleştirilen gizli kameralar bu evleri kullananlarda tedirginliğe yol açıyor.

Günlük Kiralık Evlerde Gizli Kamera Şoku

Türkiye’de olduğu gibi tüm dünyada hızla yaygınlaşan günlük kiralık evler pek çok ülkede tartışma konusu. Resmi olarak kayıt altına alınamayan müşterilerin yarattığı problemlerin yanında evlerin içeriği de ciddi problemlere neden olabiliyor. Son örnek ABD’de yaşandı ve ülke gündeminde kendine ciddi bir yer buldu.
Kiralık ev ve oda hizmeti veren Dünyaca ünlü internet platformu Airbnb’yi kullanan kişiler, son günlerde evlerde  gizli kamera bulduklarını söyleyerek internette paylaşımda bulunuyorlar. Son olayda, bir ABD’li 27 Kasım’da tweet atarak gizli kamera şikâyetinde bulundu. Jason Scott, Airbnb’den kiraladığı odada internete bağlı gizli kamerayı bulan arkadaşının, gece 3’te evden çıktığını ifade etti. Scott, arkadaşına para iadesi yapıldığını ve evi kiralayan kişinin Airbnb sisteminden çıkartıldığını da belirtti.
Son bir ayda iki farklı kişi, kaldıkları evlerde gizli kamera bulduklarını söyleyerek şikâyetçi oldular. Bu iki olay da, internette büyük yankı oluşturdu. Jason Scott’un tweetini 23 binden fazla kişi paylaştı. Odayı kiralayan kişinin sistemden çıkartıldığını vurgulayan Airbnb’nin sözcülerinden biri, bu tarz olayların ‘çok nadir’ gerçekleştiğini ifade etti.

Günlük Kiralık Evlere Sıkı Denetim Şart

Ülkemizde de günlük kiralık evler konusunda ciddi bir tedirginlik mevcut. Genellikle ucuz ve ev ortamında tatil yapmak isteyen ailelerin tercih ettiği günlük ya da haftalık kiralık evler konusunda neredeyse hiç bir denetim mekanizması yok. Türkiye’de de bu tür vahim olayların yaşanmaması için bir yatırım da yok maalesef.
Daha önce pek çok kez tatillerinde günlük ya da haftalık kiraları tercih ettiğini belirten Hüseyin Varol, sitemize yaptığı açıklamada kendisinin elektronik teknisyeni olduğunu ve bu konuda az da olsa bilgi sahibi olmasına rağmen günlük kiralık evlerde yer alabilecek kameraları asla fark edemeyeceğini belirtti. Gelişen teknoloji artık hiç fark edemeyeceğimiz ve arayarak da tespit edemeyeceğimiz kameraları geliştirdi. Bu kameraların olması durumunda çıplak gözle tespit etmek imkansız dedi.

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.