Güzellik Sırları Kültürden Kültüre Nasıl Değişiyor?

/ 14 Haziran 2018 / 88 views / yorumsuz
Güzellik Sırları Kültürden Kültüre Nasıl Değişiyor?

Her insan güzel görünmek ister, bakımlı olmak ister. Bakım ve güzellik konularında ise kadınlar erkekler biraz daha bilgilidir. Doğası gereği kadın narin ve güzel olandır. Kadın anadır, verimdir, topraktır. Toprak dünyanın her yerinde aynı değildir. Toplumlara göre kadınların günlük bakımı değişebiliyor. Toplumların farklı olması vücudumuzda olan kusurların değişik çözüm önerileriyle buluşuyor. Çoğunlukla bu çözüm önerileri toplumun içinde sıkça tüketilen ve var olan unsurlar tarafından tedarik ediliyor. Kolombiya da cilt bakımında sıkça kullanılan avokado Türkiye de kullanılamaz çünkü burada iklimi gereği yetiştirilemiyor. Bir ülkede en çok ne yetişiyorsa güzellikte de o kullanıyor. Ege kıyılarında zeytinin yetişmesi Yunan ve Türk kadınlarının en büyük güzellik sırlarındandır. Çin deyince aklıma tahıl ürünleri geliyor, başını ise pirinç alıyor. Tahmin edilmesi zor değil Çinli kadınlar sizce güzellikte sıkça neyi kullanıyor. Akdeniz iklimlerinde olan Kosta Rika da bol yetişen portakalın kadınların cildini iyileştirmesi bize doğanın getirdiği en güzel bakım ürünleridir.

Kültürleşmiş Güzellik Sırları

Cildin güzel gözükmesinde kullanılan eşyalar ülkelerin kültürlerini bile oluşturuyor. Japonların şemsiye kullanması cildi güneşten koruyup güzel gözükmesiyle alakalı. Hintli kadınların bu kadar yoga sever olması ise yoganın tene getirdiği faydalardandır. Tamam belki Brezilyalı kadınların selülitleriyle meşhur değil ama kumsallarıyla ünlüdür. Kumsal, deniz denilince aklımıza ilk gelen ülkelerden Brezilya, kadınlarının en büyük sorunu olan selülite çare olarak kumu keşfetmişler. Azcık kumla düzeltmişler.

Sağlık Ve Güzellik

Sadece güzellik için değil sağlıkta da kullanılan bu ürünler yeni değil yüzyılların getirdiği önerilerdir. Yanıkların iyileşmesinde zeytinyağının kullanılması. Doğanın bize verdiği cilt kurumasında yine doğanın çözüm bulduğu maden suları İskandinav kadınlarının en büyük kurtarıcısıdır. Süt ve bal kemiklere ne kadar yararlıysa cilde de o kadar yararlı. Cildi yumuşatıyor ve esneklik katıyor. Biraz pahalı ama doğal.

Güzellik Hayatımız

Hayatımızın her yerinde olan doğal ürünler cilt bakımında çok önemli yer kaplıyor. Sadece şuan güzel kalmak için değil yaşlanınca hala güzel kalmak istiyorsak eşsiz vücuduma bakmamız gerekiyor. Bize verin bu altını korumalı ve sakınmalıyız. Biz ne kadar güzel kalırsak bizden sonraki kuşakların geni de o kadar güzel olacak. Tasarruf gibi düşünmeliyiz tasarruf sadece parayla olmaz. Gelecek kuşaklar için suyu nasıl bilinçli tüketiyorsak cildimiz de aynı şekilde yaklaşmalıyız. Tarihte yaşan tüm güzel kadınları görüyoruz ki hepsi kendilerini önemseyip bakımlarını yerine getirmişlerdir.

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.