Haftanın İlk İş Gününde Dövizde Son Durum

/ 16 Nisan 2018 / 98 views / yorumsuz
Haftanın İlk İş Gününde Dövizde Son Durum

Haftanın ilk işlem gününde herkesin gözünün ilk döndüğü yerlerden biri tabii ki döviz kurları oldu.
Geçtiğimiz hafta Dolar tüm zamanların rekorunu kırarak, Çarşamba günü 4,19’a ulaşmıştı. Haftaya 4,09 ile başlayan Dolar kuru Amerika Birleşik Devletleri başkanı Donald Trump’ın Twitter hesabı üzerinden “Hazır ol Rusya, füzeler Suriye’ye geliyor” açıklamasını yapmasının ardından 4,1934 ile tarihi zirvesini  görmüştü. Haftanın ilerleyen günlerinde siyasilerin ve Merkez Bankası’nın gerginliği  azaltan açıklamaları ile birlikte parite biraz azalmış ve dolar haftayı 4.09 ile kapatmıştı.

Dolar Ve Euro Ne Kadar? (16 Nisan 2018)

Bankalararası piyasada Dolar/TL paritesi yeni haftayı 4,10 ile açtı. Euro ise 5.05’ten el değiştiriyor.Piyasalar bu hafta işsizlik rakamı açıklamalarını, ABD’de sanayi üretimi verilerini ve Euro bölgesi enflasyon datalarını takip edecek ancak uzmanlar sürpriz bir gelişme yaşanmadığı sürece bu hafta kurlarda dramatik bir değişiklik beklemiyor.

Altın Ne Kadar (16 Nisan 2018)

Geçtiğimiz haftanın son işlem  gününü yüzde 0,4 artışla 177,2 liradan tamamlayan gram altın ise haftayı 177,3 liradan açtı.
Kapalıçarşı’da çeyrek altın 291 lira, Cumhuriyet altını da 1.186 liradan işlem görüyor.
Altının ons fiyatı ise 1344 dolar civarında haftaya başladı.

Bu Hafta Dövizde Neler Yaşanır?

Geçen hafta jeopolitik risklerin tehdidinde kalan TL’nin haftalık bazdaki değer kaybı %1,5 oldu. Perşembe günü Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın yatıştırıcı açıklamarı TL’ye biraz nefes aldırsa da tarihi zirvesini gördüğü haftayı dolar 4,09 ile kapatmıştı.
Haftanın ilk gününde ise gündem bir hayli sıcak. Hafta sonu Suriye’ye gerçekleştirilen askeri operasyon yeni haftayla birlikte piyasaları yine dalgalandırabilirdi ancak korkulan olmadı ve Pazartesi itibariyle fiyatlamalara bakarsak önemli bir etki gözlemlemiyoruz. Bu hafta operasyon sonrasındaki haber akışı takip edilmeye devam edilecekken, makro tarafta ABD’de ikincil öneme sahip veriler izlenecektir.
Yurtiçinde ise bu sabah Şubat ayı sanayi üretimi ve Ocak ayı işsizlik rakamı takip edildi. Buna göre sanayi üretimi Şubat ayında %0,2 oranında azalırken, işsizlik oranı %10,8 oldu.
Bu veriler ışığında, sürpriz bir gelişme yaşanmaması halinde, uzmanlar Dolar’ın  4.11’in, Euro’nun ise 5.05’in altında haftaya kapatabileceğini ön görüyor.
 

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.