Halkbank’tan Sıfır Faizli (Faizsiz) 100 Bin Lira Kredi Müjdesi

/ 11 Ocak 2019 / 431 views / yorumsuz
Halkbank’tan Sıfır Faizli (Faizsiz) 100 Bin Lira Kredi Müjdesi

Son günlerde vatandaşa, esnafa, sanatkara ve KOBİ’lere yani hemen hemen her kesimi müjde üstüne müjde geliyor. Bugün gelen müjde ise Esnafı çok mutlu edecek bir haber..Halkbank’tan sıfır faizli (faizsiz) 100 bin Lira kredi müjdesi geldi, tüm dikkatler Halkbank üzerinde toplandı. Bu müthiş haberi duyan esnaflar önce haberin doğruluğuna inanmadı, sonra da kredi kullanabilmek için gerekli koşulları araştırmaya başladı.

Halkbank’tan Sıfır Faizli (Faizsiz) 100 Bin Lira Kredi Müjdesi

Halkbank’ın esnaf kredisinin detayları ortaya çıkmaya başladı. 100 Bin Lira ‘ya kadar sıfır faizle kredi verecek olan Halkbank, ticarete önemli katkılar sağlayacak. Halkbank tarafından 2019 yılında Esnaf ve sanatkarlara kullandırılacak kredilerde faiz oranı % 50 indirimli olacak. Ayrıca, KOSGEB tarafından projeleri onaylanan genç girişimci (esnaf ve sanatkarlara) ise Halkbank 100.000 Lira ‘ya kadar sıfır faizli kredi verecek.

KOSGEB tarafından projeleri onaylanan genç girişimci esnaf ve sanatkarlara da 100 bin Lira ‘ya kadar Sıfır Faizli Kredi verilmesine dair Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete ‘nin bugünkü sayısında yayımlandı. Halkbank tarafından Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri (ESKKK) kefaletiyle veya doğrudan esnaf ve sanatkarlara kullandırılmış olup bakiyesi 2019 yılına devreden kredilerle 2019 sonuna kadar TESKOMB ‘a bağlı bölge birliklerine ortak olan ESKKK ‘lar kefaletiyle veya kefaletsiz olarak doğrudan esnaf ve sanatkarlara kullandırılacak kredilere, 2019 yılında geçerli olmak üzere % 50 faiz indirim oranı uygulanacak.

Kredilerde Yüzde Yüz Faiz İndirimi Uygulanacak

Karar kapsamında, geleneksel, kültürel, sanatsal değeri olan kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında faaliyet gösteren ve “Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi” sahibi esnaf ve sanatkarlara, 2019 yılında kullandırılacak krediler ile önceki yıllarda bu kapsamda kullandırılan kredilerden bakiyesi 2019 yılına devredilen krediler için % 100 faiz indirim oranı uygulanacak. Kredi programı kapsamında esnafa yılın ilk 3 ayında 10 milyar TL, yılın tamamında ise toplam 22 milyar TL destek verilecek.

Halkbank’ın Gelir Kayıpları Hazine ve Maliye Bakanlığı Tarafından Karşılanacak

Kararla, esnaf ve sanatkarlara makine, ekipman ve demirbaş alımları, iş yeri modernizasyonu veya ham madde ve döner sermaye ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla 30.000 TL ‘ye kadar kullandırılan kredilerden bakiyesi 2019 ‘a devreden krediler için de yüzde 100 faiz indirimi uygulanması hüküm altına alındı. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Halkbank ‘ın bu kapsamda açılan kredilerden doğacak gelir kayıpları ‘nı karşılayacak.

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.