Hangi Devlet Ne Dedi? Dünyadan Katliama Gelen Yanıtlar

Hangi Devlet Ne Dedi? Dünyadan Katliama Gelen Yanıtlar

Amerika Birleşik Devletinin Tel Aviv’de bulunan büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasıyla olaylar iyice arttı. Sınır bölgesine akın eden Filistin halkını İsrailli askerler gaz bombaları ve gerçek mermilerle geri püskürtmeye çalıştı. Bu olaylarda İsrail askerleri toplamda 58 Filistinliyi öldürdü ve 2 bin 771 sivil insanı yaralamasına ilişkin Dünya devletlerinden farklı tepkiler geldi. İlk tepkilerin en sert açıklamaları Türkiye tarafından gelirken AB, Rusya, ABD gibi tepkisiz kalan ülkelerde dikkat çekti.

ABD barış arabuluculuğu vasfını yitirmiştir

En dikkat çeken tepkiyi yine Türkiye verdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ABD’nin İsrail büyükelçiliğini Kudüs’e taşınmasının trajedi ve yasalara uygunsuz olduğunu dile getirirken, Dünyanın bu duruma sessiz kalmasını kınadı. Yaptığı açıklamada “ ABD bu aldığı karar ile Ortadoğu barış sürecinde arabuluculuk vasfını yitirmiştir. Bundan sonra ABD ve İsrail ile birlikte şiddeti ve barış sürecini zedeleyen hareketler yapan iki ülke konumundadır. Dünya kamuoyunu bu şiddet ve dinler arası hoşgörüye zarar veren oluşumu durdurmak için harekete geçme davetinde bulunuyorum” dedi. İslam Birliği Teşkilatı Dönem Başkanı olarak Erdoğan, yapılan bu hamlenin Ortadoğu barış sürecinin ortadan kalkmasına ve orada yaşayan insanların haklarını savunmasının engellenmesinin uluslararası düzeyde bir suç olduğunu yineledi. Bunu yaparak ABD’nin sadece Ortadoğu’da yeni bir kargaşanın fitilini ateşlemeyi amaçlamaktadır.

Teker teker kınama mesajları geldi

İsrail ve ABD’nin birlikte yaptıkları uluslararası hukuku çiğneyen davranışa Ortadoğu ülkelerinden kınama mesajları geldi. Başta Arap Birliği olmak üzere, Fas, Suudi Arabistan, Fas, Ürdün, Lübnan, Mısır, Bahreyn, İran büyük tepkiler gösterdi. Arap Birliğinden “Tehlikeli Bir Adım” uyarısı geldi. Olayların böyle devam etmesine ilişkin ileride oluşacak sorunların geri dönüşünün olamayacağını ve ABD’nin aldığı bu kararı şiddetle kınadıklarını söyledi. Rusya tarafından da gelen bir açıklama vardı ve açıklamada “ Bu durumu olumsuz karşılıyoruz” denildi. Sürecin iki tarafında diyalog yolu ile çözmesi gerektiğini belirtti. AB ülkelerinden Almanya ve Yunanistan tepki veren ülkelerden oldu. Almanya bu sürecin çözümü olarak Kudüs’ün hem İsrail hem Filistin başkenti olması gerektiğini yineledi. Yunanistan ise bu protestolara uygulanan aşırı tepkiyi nefret ve derin bir endişeyle karşıladıklarını belirtti.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Gökhan Ayhan

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir