Hayalet Şehre Kimse Giremiyor!

/ 12 Haziran 2018 / 102 views / yorumsuz
Hayalet Şehre Kimse Giremiyor!

Burası hayalet şehir olarak bilinen ve Japonya’nın güneybatısında yer alan Hashima… Hashima, aslında bir kömür rezervinin tam da merkeziydi. Bu nedenle ünlü Japon markası Mitsubishi tarafından madencilik sektöründe işletilmek üzere satın alınmıştı bu şehir. Ancak her ne olduysa olanlar oldu bu hayalet şehrin hikayesi aslında bundan sonraları başladı. Hayalet şehir içerisinde birbirinden esrarengiz olaylar ardı arkasına yaşandı ve insanlar burayı terk etmek zorunda kaldı. Önü alınamaz şiddette tayfunlar, kasırgalar ve en sonunda tsunami derken bu kent tamamen hayalet şehir sıfatına en çok yakışan şehir olarak Japonların uzun bir süre boyunca kabusu oldu, insanlar dalga dalga, kitle kitle burasını neyi var neyi yoksa terk etmek zorunda kaldı.

James Bond Filmi de Çekilmişti

Bu hayalet şehrin bir diğer önemli özelliği efsane James Bond serisinden birisinin yine bu adada çekilmiş olmasıydı. Dönemin izleyenlerini ekranlara kitleyen ve gişe rekortmeni olması yönüyle uzun bir süre ses getiren bu filmin adanın başlı başına geçen aksiyon sahneleri de terk edilmiş bu hayalet şehrin atraksiyonuna aslında çoktan sirayet etmişti. Tüm bu yoğunluğu bakımından değerlendirilecek olunursa şehrin tamamen gizemli tamamen esrarengiz bir şehir unvanını koruduğunu her haliyle belirtmek mümkündü.

Dalga Dalga Terk Edildi

1800’lü yıllar aslında bu kentin en varlıklı yıllarıydı. Kömür başta gelmek üzere petrol ve linyit gibi en çok işletilen maden işleme tesisleri burada bulunuyordu. Fakat sonradan ardı arkası kesilmeyen tsunami ve kasırgalar insanların birer birer işsiz kalmasına ve bu bölgeyi terk etmeye başlamasına en büyük nedendi. İnsanlar burasını terk ettikten sonra nesi var nesi yoksa bunları birer birer bırakarak adeta ortaya hayalet bir şehir bırakıp gittiler, başka memleketlere göç ettiler. Tam 44 yıl kimse kapısını çalmadı bu şehrin derken 2015 yılında UNESCO kente gelerek incelemelerde bulundu. Tarihi ve turistik bir alan olması için her ne yapılması gerekiyorsa tümüyle bunların yapılmasına yönelik olarak çalışmalar ortaya koymaya devam etti. Derken o günden bu güne kent dünya miras listesinde yer alan hayalet şehir olarak tarihe not edildi.

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.