Hedef 100 bin Yeni İstihdam Hem Enerji Hem Kredi Desteği Geliyor

Hedef 100 bin Yeni İstihdam Hem Enerji Hem Kredi Desteği Geliyor

İki yeni teşvik, cazibe merkezi olarak seçilen 23 şehire verilecek. Belirlenen 23 ilde fabrikasını yapan kişilere kredi maliyet desteği ve enerji desteği verilecek. Hükümetin hazırladığı teşvik programının hedefi 130 bin olan istihtdamı 230 bine çıkarmaktır.
Cazibe merkezi olarak belirlenen 23 il Doğu ve Güneydoğu’da bulunan bu illere hükümet, daha önceleri de cazibe merkezi olması için belirli destekler vermişti. Hazırlanan iki yeni teşvik modeli, son KHK ile anahatları belirlendilten sonra, Bakanlar kurulu kararı ile uygulamaya alınacaktır. Devlet tarafından 2009 yılından bu yana uygulanan enerji desteği ile ilgili yeni düzenlemeler olacaktır.

YENİ İKİ TEŞVİK 

23 ilde verilmesi planlanan iki yeni teşviğin çıkartılmasının amacı, edinilen bilgilere göre daha önceleri verilen teşviklerden istenilen sonucun alınamamasıdır. Yatırım Finasman Desteği adı ile devlet tarafından vericek desteğin, son Kanun Hükmeünde Kararname ile yayınlanması bekleniyor. 23 ili kapsayacak teşviğin, 6. bölge için daha önceleri verilen teşviklere ilave olacaktır. Fabrika kuran kişilere, kullanılan kredinin maliyetini devlet karşılayacak ve devlet tarafından kredi maliyet desteği sağlanacaktır.
Doğu ve Güneydoğu’da verilen teşviklere ikinci yenilik ise eneji kullanımda planlanıyor. 2009 senesinden bu yana verilemeyen enerji destekleri tekrar gündeme gelerek, il ve sektör bazında tekrar belirlenecek.Bu teşvikler ile üretime öncelik verilmesi ve buna bağlı olarak da ithalata bağımlılığı azaltılması hedeflenmektedir.
Teşviklerdeki düzenlemenin amacını imalat sanayine destek olduğunu belirten hükümet kaynakları “Bunu yaparken, yeni teknoloji ile olursa daha fazla destek alacak. İthal ikamesi ürünler üretilirse, yani bölgeyi bir taraftan kalkındırırken, Türkiye’nin ihtiyaçlarının buradan karşılanması sağlanırsa, daha çok desteklenecek. Bu işin ekonomik boyutu çok önemli, ciddi istihdam öngörüyoruz. Bu proje tam anlamıyla gerçekleşirse, bu illerde imalat sanayindeki işgücü iki katına çıkacak. Şu anda 130 bin civarında imalat sanayindeki işgücü. En az 100 binin üstünde yeni istihdam hedefliyoruz. İmalat sanayindeki bir istihdam, hizmet sektöründe 2 istihdam oluşturuyor” diyerek açıklamada bulundu.

TEŞVİK ALACAK İLLER

Hazırlanan teşvik programı 5 ayrı merkezde 23 ili kapsamaktadır. Malatya, Adıyaman, Elazığ, Bayburt, Hakkari, Iğdır, Şanlıurfa, Tunceli, Bingöl, Erzurum, Gümüşhane, Şırnak, Siirt, Batman, Mardin, Diyarbakır, Ağrı, Ardahan, Kars, Bitlis, Muş, Van, Erzincan illeri mevcut teşviklerin yanıında yeni teşvikten de yararlanacaktır.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Gökhan Ayhan

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir