Hibe Desteği Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?

Hibe Desteği Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?

İŞKUR tarafından engellilere hibe desteği ilk olarak 36 bin lira olarak daha sonra ise artırılarak 50 bin lira hibe desteğinde bulunulması kararlaştırılmıştı. Peki hibe desteği son başvuru tarihi ne zaman? Hibe desteği kimlere veriliyor? Hibe desteği şartları nedir?
Hibe desteği son başvuru tarihi 11 Aralık 2017
Geçtiğimiz günlerde açıklamaya yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, ‘İŞKUR’dan kendi işini kurmak isteyenler için hibe desteğinde son gün 11 Aralık’ dedi.
Engelli Girişimcilere Hibe Desteği
Engelli bireylerin topluma ve hayata kazandırılması için projeleri olup maddi durumu olmayan engelli bireyler için İŞKUR tarafından 4.5 milyon Lira hibe desteğinde bulunulacağı açıklanmıştı.
Hibe Desteği Nasıl Alınır?
İŞKUR tarafından engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan iş yeri ve işverenlerden tahsil edilen idari para cezaları fonundan engellilerin mesleki eğitim ve rehabilitasyonu ile işe ve işyerine uyumlarının sağlanması ve kendi işini kurmaları için hazırlanacak olan projelere destek veriliyor.
Verilecek hibe desteği, engelli ve eski hükümlülerin kendi işlerini kurmasına ve engellilerin mesleki eğitim alarak istihdam edilmeleri ve rehabilitasyonlarına yardımcı olmak amaçlanıyor.
Engelli Hibesine Başvuru Yapmak İçin Tıklayınız

İşkur Tarafından Desteklenecek Projeler Neler?
Engellilerin kendi işini kurmalarına yönelik projeler,
Eski hükümlülerin kendi işini kurmalarına yönelik projeler,
Engellinin iş bulmasını sağlayacak destek teknolojilerine yönelik projeler,
Engellinin işe yerleştirilmesi, işe ve işyerine uyumunun sağlanmasına yönelik projeler,
Engellilerin istihdam edilebilirliklerini artırıcı mesleki eğitimine yönelik projeler.
Korumalı işyeri desteğine yönelik projeler.
Engellilere yönelik çalışma yapan bütün sivil toplum kuruluşları, işyerleri, üniversiteler, belediyeler ve kamu kurumları ile kendi işini kurmak isteyen engelliler projelerini 11 Aralık 2017 tarihine kadar hazırlayıp bulundukları illerdeki Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine teslim edebilirler. (Son Gün 11 Aralık)
Kimler Hibe Desteğinden Faydalanabilir?
Bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerle kaybetmesi nedeniyle işgücü kaybının en az %40 olduğu “Engellilere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları” ile belgelendiren kişiler mevzuatta engelli olarak kabul edilmektedir. Kendi işini kurmak isteyen engellilerin aşağıdaki bütün şartları taşıması gereklidir.
a) İŞKUR’a kayıtlı olmak,
b) Bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerle kaybetmesi nedeniyle işgücünün en az %40’ından yoksun olduğunu “Engellilere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları” ile belgelendirebilmek,
c) 18 yaşını tamamlamış olmak,
d) Hangi sebeple olursa olsun emekli olmamak,
e) Kendi üzerine aktif olarak kayıtlı işyeri/işletme olmamak, (Proje başvuru rehberi yayım tarihi itibari ile proje konusu meslekte vergi kaydı ve terk mükellefi olmamak),
f) İşyerinin kurulacağı il sınırları içinde ikamet etmek,
g) Girişimcilik eğitim programı sertifikasına sahip olmak,
h) Kurulacak iş ile ilgili başka mevzuatlarda aranılan diploma, sertifika, izin vb. belgelere sahip olmak ve aranılan diğer şartlara haiz olmak.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Serkan Demir

Serkan Demir 4 yıllık Ekonometri bölümü mezunudur. Mezuniyetinden sonra özel bir bankada çalışmaya başlayan yazarımız sonrasında buradan ayrılarak kendi iş yerini kurmuş ve aynı zamanda da çok sevdiği yazarlığı aktif olarak sürdürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir