Hintlilerin Gözü O Şirkette!

/ 9 Haziran 2018 / 114 views / yorumsuz
Hintlilerin Gözü O Şirkette!

Türk otomotiv endüstrisinde yedek parça üretimiyle dünya çapında ihracatını kat be kat artıran Türk şirketleri, yönetimde Hint şirketleriyle el sıkışmaya devam ediyor. Şimdi de Türkiye’nin önde gelen otomotiv yedek parça ve aksam üreticisi Sa-Ba endüstriyel ürünler şirketi Hintli bir şirket olan Varroc Group tarafından satın alındı. Hissenin tamamını satın alan Varroc Group, böylelikle Türk şirketin tüm süreçlerini yakından takip edecek ve otomotiv üretiminde uzun yılların getirdiği tecrübesini bu yönde de kullanmayı büyük bir kararlılıkla sürdürecek. Bütün bu özellikler dahilinde değerlendirilecek olunursa Türk otomotiv aksamı üreticilerinin yönetiminde Hint şirketlerin ağırlık kazandığını söylememiz mümkün.

Dünyada 46 Tesisi Bulunuyor

Öte yandan Varroc Groupun dünya genelinde toplamda 46 tesisinin bulunduğu da dikkatlerden kaçmıyor. Yakın bir zamanda bu tesise Bulgaristan’ın da katılması beklenerek bu yönde somut adımlar atılmaya devam ediliyor. Varroc Group tarafından ayrıca Türk şirketlerin tercih edilmesinin ise bir nedeni bulunuyor. Daha önce Mahandra & Mahandra şirketi tarafından Erkunt Traktör’ün hissesinin bir kısmına ortak olunmasından dolayı başarı ivmesinin katlanarak artış göstermesi bunda en büyük etken olma özelliğine sahip. Bu yönüyle de Hint şirketleri seçim yaparken bu seçimini Türk otomotiv şirketlerinden yana kullanıyorlar.

Varroc Group Nedir?

Varroc Group 1990 yılında Tarang Jain tarafından Hindistan’ın Maharashtra kentinde kuruldu. Kısa zamanda büyüyerek dünyanın en prestijli otomotiv yedek parça üreticilerinden birisi olmayı başardı. Bu başarılarını artırarak ilerlemeye devam eden şirket dünyaya açılma kararı aldı. İlk hamlesini 2001 senesinde Japon şirket Mitsuba ile başlatmasının ardından yine dünyanın diğer dev markalarıyla ortak çalışma kararı aldı. Bunun sonucunda da büyümeye ve ilerlemeye devam ederek gücüne güç katma yolunda somut adımlarla ilerlemeyi sürdürmektedir. Tüm bu özellikleri doğrultusunda değerlendirildiği zaman Varroc Groupun her anlamda ortaya koyduğu bu kapsamlı çalışmalarıyla dünya otomotiv endüstrisinin standartlarının artırılması ve daha tasarruflu endüstriyel imalatın ortaya konulmasının amaçlandığı belirtilmektedir. Varroc Group, Hisarlar Makineye bağlı olarak hizmet veren Erkunt Traktör’ün hissesinin %75’ini almasından sonra şimdi de Sa-Ba endüstriyel otomotiv üretiminin yönetimini alma kararı aldı.

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.