Hipster Nedir?

/ 16 Nisan 2018 / 78 views / yorumsuz
Hipster Nedir?
Hipster özel yaşam tarzını anlatmak için kullanılan bir terimdir. Genellikle bir moda akımını anlatmaktan ziyade Yaşam tarzını anlatmak için kullanılmaktadır. Bir kişiye Hipster diyebilmek için o kişinin derin kültürel bilgisi ve sanatsal merakının olması gerekmektedir.

İlk Olarak 60’lı Yıllarda Başlamış

Hipster terimi her ne kadar yeni yeni kullanılmaya başlamış gibi gözüksede Aslında 60’lı yıllarda başlayan bir akımı temsil ediyor. Bir kişiye hipster dönebilmesi için kişilerin genellikle kıyafetlerinden tutun da düşüncelerine kadar belirli bir özellik göstermesi gerekir. Hipster diye tabir edilen kişilerin ortak bir giyim tarzı vardır. Bu kişiler genellikle kareli gömlek giymektedirler ve gömleklerinin yaka kısmında bulunan düğmeleri kesinlikle iliklidir. Dar pantolon giymeyi sevdikleri gibi genellikle boru paça ya da geniş kalıp pantolonları tercih etmezler. Bu nedenle genellikle boru paça pantolon giyen hip hop tarzı tercihler Onlara hitap etmez. En sık kullandıkları aksesuarlar içerisinde sırt çantaları sıklıkla yer almaktadır. Sırt çantalarının üzerinde herkesin bildiği ünlü markaların logoları katiyen yer almaz. Bunun yerine Paris, Londra gibi şehirlerin kütüphanelerine ait markaları tercih edebilirler.

Sakal ve Gözlük 

Hipster akımına uyan gençler için giyim kuşam haricinde kendi fiziksel görünüşlerini de yaptıkları bazı değişiklikler de yer almaktadır. Bunlardan bir tanesi özellikle bırakmış oldukları sakallardır. Sakallarını çoğunlukla gene giyim kuşam özelliklerine dahil olarak kalın gözlüklerle tamamlarlar. Kalın gözlükler aynı zamanda şık ve kaliteli ürünlerden tercih edilir. Hipster akımı sadece bir akım değil aynı zamanda bir yaşam şeklidir. Bazıları daha sıklıkla bere kullanırken bazıları ise böyle bir aksesuarı tercih etmez.

Entellektüel Yatırım

Hipster akımına uyan kişilerin en büyük özelliği sahip oldukları kültürel altyapı ve entellektüel bakış açısıdır. Bu sayede kendilerini sürekli geliştirmeye açık olarak yeni bilgileri edinmeye yönlendirirler. Maddi imkanları el versin veya el vermesin kendilerini sanatsal faaliyetler ve kültürel etkinliklere yönlendirirler. Bu nedenle gelirlerinin çoğunu entellektüel bilgi edinmek amacıyla kullanırlar, hipsterların bir diğer özelliği ise çok fazla kitap okunmalıdır. Bu şekilde kültürel altyapılarını koruyabilirler.

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.