HSBC Blockchain'i Mercek Altına Aldı

/ 2 Mart 2018 / 42 views / yorumsuz
HSBC Blockchain'i Mercek Altına Aldı

Blockchain teknolojisi şu zamanlarda birçok markanın merceği altında bir durumdadır. Gelişen teknoloji ile dikkatleri üstüne çekmeyi ve çok daha fazla rağbet görmek isteyen şirketler, çalışmalarının içine gelişen teknoloji ile Blockchain’ in katma çalışmalarına başladı. Bu alanda yapılan birçok araştırma çalışmaları yer almaya devam ediyor. Global Trade Review, sunduğu raporların ışığında uluslararası bankacılık alanında kendini gösteren HSBC bankasının, canlı şekilde olacak işlemlerde Blockchain‘ i test etmeye çalıştığı ve merceği altına aldığını belirtti.

HSBC dikkat çekiyor!

Global Trade Review’ in yaptığı araştırmalar sonucu elde ettiği raporlara sonucunda, banka için canlı Blockchain işlemlerine geçiş yapmak adına mevcut projlerine birkaç tane pilot programı başlatma niyetinde olduğu belirtti. Mevzu olan bu konu, hafta başında gerçekleşen bir özel basın toplantısında dile getirilip, bilgilendirilmesi yapıldı. HSBC bankasının üst düzey müdürü görevinde varolan Joshua Kroeker, iki yıllık bir süreçte yürütülen, Blockchain kullanımını değerlendiren bir program sunacaklarının müjdesini verdi.

Kroeker’den çarpıcı açıklamalar

Gelecek aylarda, müşterilerin canlı olarak ilerleyen işlerde yer alması ile alakalı sürecin son aşamasında olduklarına belirterek açıklamalarına devam etti. Bu teknoloji oldukça yol kat etti ve güvenlik ve ölçeklenebilirlik anlamında oldukça rahat olduklarının altını çizdi. Bunlara ek olarak, müşterilerin çoğunun işlemlerinin dijitalleştiği bir döneme girdiğini fakat bir kısmının şu an için zorluklar yaşadığı konusuna dikkat çekti. Bahsi geçen mevzu, pilot olarak yola çıkacak programlardan biri olduğunu belirtirken bu konunun çok heyecan verici bir durum olduğunu anlattı. HSBC bankası şu an için müşterileni pilot olan programlara entegre etme çalışmasında olduğu bilinmektedir. Joshua Kroeker, başarılı olma şansına sahip olmaları durumunda projeleri tamamen canlı ortamlara uygulanacağını kesin bir dille yanıtladı. Bu çalışmanın Blockchain uygulaması ve mevcut ağ üzerinde ilave çalışmalar gerektirdiğini söyledi. Yapılan mevcut planın ise, Blockchain işleminin 2019 yılının başlarında başlatmak olduğunu belirtti. Merak edilen konu ve sorulara genel itibari ile açıklamalar yapan üst düzey müdür Joshua Kroeker, yaptığı açıklamalrla yankı uyandırmayı başardı.

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.