Hükümet Faizsiz Kredi Sundu Başvurular Rekor Kırdı!

/ 12 Mart 2018 / 33 views / yorumsuz
Hükümet Faizsiz Kredi Sundu Başvurular Rekor Kırdı!

Küçük işletmeler, girişimciler ve tarım sektörü için devletin sunduğu faizsiz işletme kredisine başvurularda rekor talep. Geçtiğimiz ay hükümet, esnaf ve tarım sektörüne sağlayacağı destekleri açıklamıştı. Esnaf ve sanatkârlara yüzde 50 faiz indirimi sağlanacağı, tarım ve hayvancılık sektöründe ise faizsiz kredi imkânı sunulacağı haberleri gündemde yerini almıştı.

Esnafa Müjdeli Haber

Hükümetin yapacağı faiz indirimi ve yeni krediler piyasaları canlandırmanın da yolunu açtı. Tarım Kredi Kooperatifi, Halkbank ve Ziraat Bank aracılığı ile Tarım ve Hayvancılık sektörüne yüzde 100 faizsiz ya da düşük faizli kredi fırsatı sunulacak. Esnaf ve sanatkârlara ise yüzde 50 faiz indirimi sağlanacağı açıklandı.
10 Şubatta Resmi Gazetede yer alan Bakanlar Kurulu kararında belirtildiği üzere, Esnaf ve Sanatkârlar Halk Bankasından doğrudan kullanacakları kredilerde yüzde 50 faiz indiriminden yararlanabilecek. Ayrıca kültürel ve sanatsal değeri olan, kaybolmaya yüz tutmuş meslek gruplarında faaliyet göstermekte olan ve “Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi” bulunan esnaf ve sanatkârlara yüzde 100 faiz indirimi uygulanacak. En az 1 yıllık ustalık belgesi bulunan ve kendi adına işletme kurduğunu belgeleyen girişimci kişilere de faizsiz kredi desteği verilecek.

Rekor Başvuru

Hükümetin sıfır faizli işletme kredisi için yapılan açıklamalarından sonra Türkiye genelinde 780 bin işletme kredi desteğinden yararlanabilmek için başvuruda bulundu.

Bilim, Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Açıklama Yaptı

Bakan Faruk ÖZLÜ yaptığı açıklamada başvuruların 460 binden fazlasının sıfır faiz desteğinden yararlanacağını belirtti. 275 bin işletmenin kredi kullandığı bilgisini de yaptığı açıklamada dile getirdi.

Genç Girişimciler Desteklenecek

30 Yaşından küçük olan girişimcilere Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından onaylanmış olan projelerini bankaya sundukları takdirde 100 bin liraya kadar faizsiz kredi kullandırılabilecek. Kredi borcu bulunanlar bu imkândan yararlanamayacak.

Bitkisel Üretim Yapanlara Faiz İndirimi

Bitkisel üretimde de işletmelere, 750 binden düşük kredilere yüzde 50 faiz indirimi yapılacak. Resmi Gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulu’nun kararında, hayvansal üretimde, üreticilere 100 bin liraya kadar faizsiz kredi verilmesi kararı açıklandı.

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.