Hükümetin Bağış Kampanyasına 61 Milyon Dolar Bağış

/ 29 Temmuz 2018 / 80 views / yorumsuz
Hükümetin Bağış Kampanyasına 61 Milyon Dolar Bağış

Malezya’nın, eski Başbakan Necip Rezak yolsuzlukları nedeni ile tutuklanmıştı. Malezya’da yeni kurulan hükümet Rezak döneminin yaralarını sarmak ve ülkeyi refaha çıkarmak için gönüllü vatandaşların bağış yapabilecekleri bir “Ümit Fonu” oluşturmuştu. Bu toplanan paralarla Malezya, eski Başbakan Necip Rezak döneminden kalan yaklaşık 252 milyar dolar dış borcunu ödemeyi planlıyor.

“Ümit Fonu”nda Toplanan Para 41 Milyon Dolara Ulaştı

Malezya’da hükümetin, ülkenin dış borçlarını hafifletebilmek amacı ile kurduğu “Ümit Fonu”na halk gönüllü olarak bağışta bulunuyor. Yeni hükümetin ülkenin yaralarını hızla sarabilmek ve borçlarını ödeyebilmek amacı ile oluşturduğu fonda bugüne kadar biriken paranın 40 milyon dolara ulaştığı bildirildi.
Malezya halkı, ülkenin dış borçlarının ödenmesine katkı sağlamak için hükümetin kurduğu “Ümit Fonu”na şimdiye kadar 41 milyon dolar bağışta bulundu. Maliye Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Ümit Fonu ile iki ayda halktan toplanan miktarın 41 milyon dolara ulaştığı belirtildi.

Malezya Maliye Bakanı Lim Guan Eng yaptığı açıklamada fonda ne kadar para toplanacağı ile ilgili bir hedef belirlemediklerini belirterek, Malezya halkının yaptığı bağışların ülkenin menfaatleri doğrultusunda kullanılacağının altını çizdi. 30 Mayıs’ta bağış kabulüne başlayan fona Malezya’lılar ilk gün 1,76 milyon dolar bağış yapmıştı. Yeni hükümetin tasarruf tedbirleri kapsamında bakanların maaşları da % 10 oranında düşürülmüştü.

Eski Başbakan Ülkeyi Nasıl Borç Batağına Soktu?

2009 yılında kurulan 1MDB fonu başkent Kuala Lumpur’un bir finans merkezine dönüştürülerek ülke ekonomisinin stratejik yatırımlarla güçlendirilmesini hedefliyordu. Ancak fon, 2015 yılında bankalara ait 11 milyar dolarlık borçlarını geri ödeyememeye başlayınca dikkatleri üzerine çekti. Daha sonra Amerikan Wall Street Journal gazetesi, bu fona ait yedi yüz milyon doların Najib’in şahsi hesaplarına aktarıldığını yazmıştı.
Baskınlarda ele geçirilen para, lüks eşya, çanta ve takıların değerinin 273 milyon doları bulduğu açıklanmıştı. Sayımı 5 haftada yapılabilen koleksiyonda Rezak’a ve karısına ait, 567 el çantası, 400’ü aşkın saat, 1400 kolye, 2200 yüzük ve 14 taç yer alırken en pahalı takının 1,6 milyon dolar değerinde bir kolye olduğu bildirilmişti.

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.