İlginç İddia: "50 Yıl İçinde Euro Kalmayacak"

İlginç İddia: "50 Yıl İçinde Euro Kalmayacak"

Türkiye İNOVASYON ve Girişimcilik Haftası sebebi hazırlanan etkinlikte Bitcoin Kurucu Direktörü Jon Matonis de bir konuşma yaptı. Konuşmasında, gelecekte ve günümüzde hem doların hem de avronun önemi azalacak görüşünü ileri sürdü.

Yüzde Doksan Dokuzu İhraç Olacak

Yaptığı açıklamada Matonis, takvimler 2032 senesini gösterdiğinde, Bitcoin olarak nerede ise yüzde doksan dokuzu ihracat edilmiş olacak dedi. Bitcoin Kurucu Direktörü, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından Ekonomi Bakanlığı koordinasyonu ile tertip edilen 6. Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası sebebi ile tertip edilen “BİTCOİN’İN TAHT OYUNLARI” adlı konferansa konuşmacı olarak katıldı.

Para Basmanın Kuralı Yok

Dünya üzerinde yüzyıllar boyunca devletler tarafından ya da krallarca para bastırıldığından bahseden Matonis, Bitcoin olarak para basımına yönelik hem bir ihtiyaçlarının duyulmamasından hem de para basma kurallarına ihtiyaç duymadıklarından bahsetti. Bunu da ispat ettiklerini savundu.
Dünya üzerindeki işlemlerinin 2009 senesinde gerçekleştiğini anlatan Matonis, Bitcoin, uzay üzerinden ses dalgalarının tutulması ve yakalanması maksadı ile kurulan Search for Extraterrestrial Intelligence olduğunu hatırlattı. 2013 senesinde de dünya üzerindeki en büyüklerden olan bilgi işlemi projesine dönüştüğünü açıkladı. Bitcoin üzerinden şimdilerde bir milyon insana erişmek imkân dâhilinde değil belki ancak birkaç senede bu rakama erişilecek şeklinde konuştu. Üstelik dünyadaki saygın kurumlardan JP Morgan ile Goldman Sachs’ın Bitcoin ile ticaret yaptıklarını anlattı.

Dünya Bitcoin Diyor

Bitcoin’in bir ara ürün olmasından kısaca bahseden Matonis, dünya devletlerinin hızla bitcoin kullanmaya başladığını söyledi. Hollanda, Bitcoin kullanımında, şahıs başına düşen kullanım oranı ile ilk beşe girdiğini belirtti. Matonis, Bitcoin varlığının henüz öok minik ve de piyasa değeri itibarı ile de iki yüz yirmi milyar dolar seviyesinde bulunduğundan bahsetti.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Gökhan Ayhan

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir