İngiltere Dolara Rakip Para Birimini Açıkladı

/ 12 Ocak 2019 / 121 views / yorumsuz
İngiltere Dolara Rakip Para Birimini Açıkladı

Dünyanın jandarması unvanı ile uzun yıllardır tüm dünya üzerinde büyük bir hakimiyet kuran Amerika Birleşik Devletleri’nin bu yeri artık tüm dünya tarafından sorgulanmaya başladı. Dünya üzerindeki maddi baskı ve etkinliğini de kaybetmeye başlayan ABD’nin para birimi Dolar gelecekte tahtından olacak gibi görünüyor. İngiltere dolara rakip para birimini açıkladı. İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, Çin para biriminin Yuan ‘ın küresel para birimi olarak dolara rakip olacağını açıkladı.

İngiltere Dolara Rakip Para Birimini Açıkladı

Carney, dünya üzerinde paranın geleceği konusunda bir bankanın resmi web sayfası tarafından kendisine iletilen soruları yanıtladı. Uluslararası Para Fonu ‘nun (IMF) para birimine (SDR) ilişkin bir soru üzerine, SDR ‘nin IMF üyeleri arasında yapılan işlemlerde kullanılmak üzere geliştirildiğini, uluslararası piyasalarda rezerv para olarak kullanılmasının zor olduğunu belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“Böyle olmakla birlikte, sonuçta ABD doları dışında rezerv para birimlerinin ortaya çıkması çok olası görünüyor. Küresel finans sisteminin evrimi şu anda global ekonominin gerisinde kaldı. Gelişmiş ülkelerde bazı finansal varlıklarda ekonomik aktiviteye oranla asimetrik birikmeler söz konusu.

Örnek vermek gerekirse gelişmekte olan ülkeler, küresel ekonomik aktiviteler içindeki paylarını % 60 ‘a yükseltirken, finansal varlıkların sahipliği olarak sadece % 30 düzeyine çıkabildiler. Uluslararası ticaretin ise % 50 ‘si dolar ile yapılırken, Amerika Birleşik Devletleri ‘nin küresel ticaretteki payı aslında % 10 ‘un çok altında.

Çin Para Birimi Rezerv Para Birimi Olarak Daha Çok Kullanılabilir

Dünya yeniden şekillenirken, reel ekonomi ve finansal ekonomi arasındaki bu fark azalacaktır. Bu süreçte yeni rezerv para birimleri ortaya çıkabilir. İlk etapta ben bunların mevcut ulusal paralar olmasını beklerim; mesela Çin para birimi. ”

Bu tür değişimlerin bir gecede ya da çok kısa bir sürede olmayacağını da ifade eden Carney, ABD ‘nin aslında 19. Yüzyıl ‘ın ikinci yarısında ekonomik olarak Birleşik Krallık ‘ı geçtiğini, ancak, ABD dolarının İngiliz Sterlini ‘nin yerini almasının 1920 ‘leri bulduğunu hatırlattı.

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.