İnternet Üzerinden ‘Gökdelen’ Satılacak!

İnternet Üzerinden ‘Gökdelen’ Satılacak!

Çin’de 156 metre yüksekliğinde bir gökdelen internet üzerinden açık arttırma ile satışa sunulacak.
Çin menşeili e-ticaret devi Alibaba’dan daha önce de 2 adet Boeing tipi uçak satışı yapılmıştı. Bu sefer satışa sunulacak olan gökdelenin açık arttırma başlangıç bedeli 84.2 milyon dolar olarak belirlendi.
Çin’in resmi haber ajansı Xinhua’nın aktardığına göre, Çin’in Şansi bölgesinin kuzeyinde olan 39 katlı bir gökdelen mahkeme kararı ile Alibaba çatısı altında bulunan Taobao’da internet üzerinden açık arttırma usulü ile satışa çıkarılacak.
2006 yılında yapımına başlanan ve otel olması planlanan 39 katlı ve 156 metre yükseklikteki gökdelenin inşaatı 2010 yılında büyük miktarda tamamlandı. Ancak yetersiz fon kaynağı nedeniyle otel yapma projesi durdurulduğu aktarıldı.

76.000 metre kare alan üzerine kurulu olan 156 metre uzunluğundaki gökdelen 84.2 milyon dolar başlangıç fiyatı ile 2 Ocak’ta Taobao’da açık arttırma usulü ile satışa çıkacak.
Çin’in resmi haber ajansı Xinhua, Çin’deki mahkemelerin tamamına yakınının Taobao platformunda hesap kurduğu bunun amacının ise el konulan mülklerin daha etkin ve şeffaf bir şekilde satılması olduğunu aktardı.
Taobao’da açık arttırma ile satışa sunulan 2 Boeing tipi uçak 48 milyon dolara alıcı bulmuştu. Mahkemelerin el koyduğu değerli eşyalar, uçaklar, otomobiller, evler Taobao’da satışa çıkarılıyor. Geçtiğimiz Kasım ayında yine Çin’de bir yerel mahkeme 28 katlı bir binayı internet üzerinden açık arttırmaya çıkarmıştı ancak alıcı çıkmadığı için satılamamıştı.
Şimdi gözler 2 Ocak 2018’de geçekleşecek olan internet tarihinin en ilginç açık arttırmalarından birisi olan dev gökdelen satışına çevrildi. Bakalım 39 katlı ve 156 metre uzunluğundaki ve 84.2 milyon dolar başlangıç bedeli belirlenen gökdelen alıcı bulacak mı?

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir