IOTA Nedir? IOTA Nasıl Alınır? (Resimli Anlatım)

IOTA Nedir? IOTA Nasıl Alınır? (Resimli Anlatım)

IOTA Nedir? IOTA Nasıl Alınır? (Resimli Anlatım)
Kripto para birimi türlerinden biri olan IOTA bugünlerde coin yatırımcılarının en çok takip ettiği ve yatırım yapmak istedikleri coin. Aldığı yatırımlar ile (12 Milyar Dolar) şu an dolaşımda olan kripto paralar içerisinde 4. Büyük konuma gelen IOTA son bir aydır değeri bakımından hızlı bir yükseliş içerisinde. Bu yükselişi fırsat bilen yatırımcılar IOTA’ya yatırım yapmak istiyorlar fakat çoğu yatırımcı IOTA nasıl alınır bilmiyor. Bu yazımızda IOTA nasıl alındığını resimli olarak göstermeye çalışacağız.
IOTA Türk Borsalarında Satılmıyor
Dolayısıyla IOTA almak istiyorsanız öncelikle Türk kripto para birimi borsalarından birinden Bitcoin veya Ethereum satın almanız gerekiyor. Bitcoin alımını 4 Türk borsasından biri olan Paribu’yu kullanarak biz bu yazımızda anlatacağız ancak siz istediğiniz veya kayıtlı olduğunuz borsadan Bitcoin satın alabilirsiniz değişen bir şey olmaz yine bu yazıda anlatılanları uygulayarak rahatlıkla IOTA satın alabilirsiniz.
Paribu’yu seçmemizin nedeni 500 TL’ye kadar olan işlemlerinizde herhangi bir belge istememeleri. Paribu’ya üye değilseniz aşağıda verdiğimiz bağlantıya tıklayarak Paribu sitesine kayıt olun.
https://www.paribu.com/
Kayıt olduktan sonra TL yatırma işlemleri bölümünden hesabınıza banka havalesi veya eft olarak para transferi yapıyorsunuz. Paribu’da sadece Bitcoin alım satımı yapıldığı için yatırdığınız TL ile Bitcoin alıyorsunuz Paribu’da. Almak istediğiniz IOTA değerinde Bitcoin aldıktan sonra artık ikinci adım olan Binance.com’a üyelik yapacağız.
NOT: Paribu Bitcoin transferinde 25 TL transfer kesimi yapıyor. Ek olarak IOTA alımı alt limiti 18’dir. Yani 18 taneden az IOTA alımı yapamazsınız. 1 IOTA değeri 6 Aralık itibariyle 4.18 Dolar değerinde. Yani 1 IOTA 16 Liraya karşılık geliyor 16×18= 288 TL yapıyor. 25 TL Paribu transfer kesintisini eklediğinizde yaklaşık olarak 350 TL masrafınız olacak, bunu bilerek IOTA almanıza veya almamanıza karar verin lütfen.
Diğer Türk borsalarından Ethereum alarak Bitcoin transfer kesiminden daha ucuz transfer kesintisiyle havale yapmanız mümkün ancak daha önce dediğimiz gibi Paribu kimlik bilgileri istemeden 500 TL’ye kadar işlem yapmamıza izin verdiği için biz Paribu’yu seçtik.
İkinci adım olarak Binance.com’a üyelik gerçekleştireceğiz. Siz diğer IOTA alım satımı gerçekleştirebilen uluslararası kripto para borsalarından birini tercih edebilirsiniz fakat biz bu yazımızda Binance.com’u tercih ettik. Binance.com’a kayıt olmak için aşağıdaki linke tıklayın.
https://www.binance.com/register.html

Kayıt sayfası yukarıdaki gibi karşınıza gelecek. Email adresinizi yazıp şifre ve aynı şifreyi girin, Refferal ID boş kalacak, I agree to Binance’s Terms Of Use yazısının yanındaki kutuya tıklayarak tik getiriyoruz (kullanım sözleşmesini kabul ediyorum. Ardından Register butonuna tıklayarak üyelik talebinde bulunun. Bazen kayıt sırasında işlem gerçekleşmiyor bir süre sonra tekrar deneyerek bu sorunu çözebilirsiniz. Daha sonra Email adresinize gelen kayıt onaylama linkini tıklayarak kayıt işleminizi gerçekleştirmiş oluyorsunuz.
Artık Binance.com’a üye oldunuz ve IOTA satın alabilirsiniz. IOTA satın almak için öncelikle Paribu’dan aldığınız Bitcoin’i Binance hesabınıza transfer etmeniz gerekiyor. Binance.com’da üstte bulunan menüdeki “Funds” ifadesinin altındaki “Deposits Withdrawals“a tıklayın.

Açılan listeden Bitcoin’i bulun ve tıklayın (Siz eğer başka bir borsadan farklı bir coin türü aldıysanız o coin türü hangisiyse onu seçin.) Biz Paribu’dan Bitcoin alma yolunu seçtiğimiz için bu yolu anlatıyoruz ancak siz örneğin Ethereum alarak transfer edebilirsiniz. Bu kısa bilgilendirmeyi yaptıktan sonra kaldığımız yerden devam ediyoruz. Listeden Bitcoin’i bulun ve sağ tarafında olan “Deposits” e tıklayın. Bir bölüm açılacak ve “BTC Deposit Address” ibaresinin altında Binance.com’un size verdiği Bitcoin hesap kodunuz yazıyor olacak. Bu kodu kopyalayın. Artık Paribu hesabınızdan transfer edeceğiniz Binance Bitcoin hesap kodunuzu aldınız.
Paribu’ya girerek “BTC Çek” bölümüne tıklayın. Daha önce Paribu’dan aldığınız Bitcoin’inizi az önce Binance.com’dan aldığınız Bitcoin hesap kodunuzu girerek çekim emri verin. Çekim emri verince kısa süre içerisinde telefonunuza gelecek olan onay mesajını onaylayın. Artık transfer emriniz işlem sırasına alınacak ve ortalama yarım saat içerisinde transfer ettiğiniz Bitcoin’leriniz Binance.com hesabınıza yansıyacak. Binance.com’a Bitcoin transfer işlemi gerçekleştikten sonra son adım olarak artık IOTA alımı yapmak kalıyor.
Binance.com’da IOTA satın almak için ana sayfada bulunan coin listesinden IOTA’ya tıklayın. Açılan sayfada aşağıda gösterdiğimiz resimde bulunan “Buy IOTA” bölümünden IOTA satın alabilirsiniz. Sahip olduğunuz tüm Bitcoin miktarı ile IOTA almak istiyorsanız %100’e tıklayın ve Buy IOTA butonuna tıklayın. Ya da istediğiniz miktarda elle girebilirsiniz.

 
Gösterdiğimiz adımları uygulayarak sorunsuz şekilde IOTA satın alabilirsiniz. Takıldığınız bir yer olursa veya sormak istediğiniz bir şey varsa yorum bölümünden yazın size yardımcı olalım. Bol kazançlı günler diliyoruz.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir