İş Bankası 2/B Kredisi Nedir, Şartları Nelerdir?

İş Bankası 2/B Kredisi Nedir, Şartları Nelerdir?

Herkes tarafından bilindiği üzere orman vasfını kaybetmiş, ıslah edilemeyen bazı araziler, Orman Kanununun 2. maddesi B bendi kapsamınca satışa çıkarılmaktadır. Bu tip arazilere kısaca 2B arazileri denilmektedir. Satışa çıkan bu arazileri satın almak isteyenlerin elinde yüklü bir birikmiş genellikle olmaz ve satış bedelini denkleştirebilmek için insanlar banka kredilerine başvurur. Türkiye İş Bankası ise 2B Kredisi veren bankalar arasında en çok tercih edilen bankadır.

2B arazilerinin satışında öncelikle arazi üzerinde hak sahibi olan kişilere uygun ödeme seçenekleriyle araziyi satın alma imkânı tanınmaktadır. Bankalar tarafından hak sahipleri için uygun ödeme koşullarıyla kullandırılabilen kredi türlerine 2B kredileri denilmektedir. Her bankada yer almayan 2B kredisi İş Bankası tarafından kullandırılabilmektedir ve ayrıca İş Bankası 2B kredisi kullandıran bankalar arasında en çok rağbet gören bankadır.

İş Bankası 2B kredisinin şartları nelerdir?

2B kredisi başvuru şartları arasında en önemlisi kişinin arsa üzerinde hak sahibi olma şartıdır. Kişi arsanın hak sahibi olduğunu belgelemesi halinde, kişiden müracaat için gerekli olan paranın ödemesini yapmış olması beklenmektedir. Bu şartları sağlıyorsa 2B kredisi için kişi müracaatta bulunabilir.

İş bankası 2B kredisi alan hak sahipleri için kredinin vade miktarını epey yukarılara çekmiş ve 120 aya kadar vade olanağı sağlamıştır. 2B kredisinden faydalanmak isteyen hak sahiplerinin kimlik belgeleri, müracaat için belirlenen tutarın yatırıldığına dair belge, aylık gelir durumunu gösteren belge, hak sahibi olduğunu kanıtlayan belge ve banka şubesinden edinebilecekleri başvuru formuyla beraber en yakın Türkiye İş Bankası şubesine gitmeleri yeterli olacaktır. Bunlara ek olarak, tapu işlemleri için ödenecek olan paranın ne kadar olduğunu belirten tebligatın da hak sahibinin yanında bulunması gerekmektedir. Aksi halde ne kadar para ödeneceğinin bilinmemesi karışıklığa meydan verebilir.
Ayrıca kişiler 2B kredisi faiz oranları ile alakalı detaylı bilgileri banka şubelerine giderek öğrenebilirler. İş Bankası 2B kredisi faiz oranları bankanın resmi internet sitesinde yer almamakta olup, sadece banka şubesine gidilerek öğrenme imkânı bulunmaktadır. Arazi hak sahibi şubeye gittiğinde tapuyu üzerine alabilmesi için ödemesi gereken tutara ait belgeyle birlikte kullanabileceği toplam kredi tutarını öğrenebilir. Böylelikle kişi kendine en uygun olan ödeme şartlarını görüşebilir ve aylık ödemesi gereken taksit tutarlarını hesaplatabilir.
Üzerinde ikamet ettiğiniz arazinin 2B arazisi olması halinde, siz de en yakın Türkiye İş Bankası şubesine giderek kredi müracaatında bulunabilir ve arazinin tapusunu üzerinize alabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Gökhan Ayhan

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir