İş Bankası Ek Hesap Başvuru Şartları

İş Bankası Ek Hesap Başvuru Şartları

Ay sonunda, bir türlü  hesaplarınız tutmuyor ve bütçenizde oluşan açığı kapatmak için çareler arıyorsanız, artık çok kolayı var. Kabaran ısınma faturaları, alınması gereken hediyeler, çocukların artan kırtasiye harcamaları, değiştirilecek araba lastikleri, onarılacak su boruları bundan böyle keyfinizi kaçıramayacak. Beklenmedik masraflar ve sürekli açık veren bütçenizle İş Bankası’nın sunduğu “Ek Hesap” hizmetiyle baş edebilirsiniz.
İş Bankası’nın sunduğu “Ek Hesap” kolaylığı ile acil durumlarda hesabınızda hazır parayla isterseniz nakit çekim yapabilir, isterseniz havale veya EFT yoluyla bu parayı transfer edebilir ya da son ödeme tarihi gelmiş faturalarınızı gecikmeye girmeden ödeyebilirsiniz.

İş Bankası Ek Hesap Nasıl Bir Hesaptır?

İş Bankası Ek Hesap’ta, bankanın yapacağı değerlendirme sonucunda size belli bir limit tanımlanarak, bu limit vadesiz hesabınızla ilişkilendirilir. Vadesiz hesabınızda para kalmamış olsa bile acil bir nakit ihtiyacınız olduğunda hesabınıza tanımlanmış olan limitten kullabilirsiniz. Ek Hesap, bir tür kredili açık hesaptır.
Vadesiz hesabınızda bakiye olduğu sürece, tarafınıza tanımlanan kredi limiti için herhangi bir kullanım ücreti ya da faizi ödemezsiniz. Vadesiz hesabınızdaki bakiye sıfırlanmışsa ve sizin de yapmanız gereken bir takım ödemeler ya da acil başka bir nakit ihtiyacınız varsa, Ek Hesap burada devreye girer ve vadesiz hesabınıza tanımlanmış limit dahilinde kullanmanıza fırsat tanır.
Açtırdığınız Ek Hesap ile vadesiz hesabınızda para kalmamış olsa bile, vadesi gelmiş ödemelerinizi EFT ya da havale yoluyla gönderebilir, gecikmeye girmeden faturalarınızı ödeyebilir, nakde ihtiyacınız varsa da gerek İş Bankası şubelerinden gerekse de bankamatiklerden para çekebilirsiniz.
Ek Hesabınızdan para kullanımı yapmadığınız sürece hiç bir şekilde tarafınıza bir faiz işletilmez. Vadesiz hesabınızdaki para bitip, Ek Hesap’tan yaptığınızı kullanımlarda ise sadece kullandığınız gün üzerinden faiz hesaplaması yapılarak faiz tahakkuku yapılır. Vadesiz hesabınıza para yatırdığınızda öncelikli olarak Ek Hesap’taki borcunuz kapatılır ve belirlenmiş olan limit tekrar kullanımıza hazır hale gelir.
Ek hesabınızdan kullandığınız tutarı ve bu tutara işletilen faizi, İş Bankası Şubeleri’nden nakit olarak yatırılabilir, İşCep veya İşbank İnternet Şubesi üzerinden bu hesabınıza virman yapabilir ya da başka bir bankadan İş Bankası Ek Hesabınıza EFT ile para transfer edebilirsiniz.

Ek Hesaba İçin Başvuru Şartları Nelerdir?

İş Bankası’da Ek Hesap açtırabilmeniz için ilk şart İş Bankası müşterisi olmanız, ikinci şart da kendinize bir vadesiz hesap açtırmanızdır. Her iki şartı yerine getirdiyseniz, bundan sonra başvuru yapmanız çok kolaydır.
Ek Hesap için dilerseniz şubenize giderek başvuruda bulunabilir, dilerseniz İşbank İnternet şubesi veya İşCep aracılığıyla başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuzu takiben bankanın yapacağı istihbarat ve değerlendirme sonucunda, vadesiz hesabınıza bağlı Ek Hesap için tarafınıza belli bir limit tahsis edilir.

Ek Hesap Hangi Özellikleri Taşır?

  • Faiz tahakkuku ek hesaptan kullandığınız tutar için ve kullandığınız gün üzerinden yapılır.
  • İlgili vadesiz hesabınıza gelen para ile öncelikle kullandığınız Ek Hesap krediniz kapatılır.
  • Alternatif kanallardan günün her saati Ek Hesap başvurusunda bulunulabilir.
  • İşCep veya İnternet Şubesi kanalıyla başvurulan Ek Hesaplarda limit en fazla 2,000.- TL‘dir.
  • Ana para ve faiz ödemeleri belirlenen son ödeme gününden önce de yapılabilir.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Gökhan Ayhan

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir