İş Bankası Ev Yapım /Tamamlama Kredisi

İş Bankası Ev Yapım /Tamamlama Kredisi

Arsalarını ev yapımı için değerlendirmek isteyen ancak masraflar için gerekli bütçeye sahip olmayan kişiler, Ev yapım ve Tamamlama Kredisi kullanarak hayallerindeki evi inşa edebilirler. Sıfırdan ev inşası dışında, evin tamamlanması gereken yerleri için de bu krediden faydalanmak mümkündür. İş Bankası’nın sunduğu bu kredi sayesinde, tamamen size ait olan ve sizin tasarladığınız bir yaşam alanına sahip olabilirsiniz. Kredinin faiz oranları ise oldukça düşük miktarlardadır.

Hayallerinizi Hayata Geçiren Bu Kredinin Özellikleri

İş Bankası’ndan 120 aya varan vade ile, tamamlanacak ya da inşasına başlanacak eviniz için kredi alabilirsiniz. Müşterinin belirlediği kredi tutarı, sabit bir oranla faizlendirilmektedir. Kredi ödemesi bitene kadar, ev ve üzerinde bulunduğu arsa banka tarafından ipotek altına alınır. Kredi tutarı geri ödendiğinde ise rehin durumu ortadan kalkar. Krediden faydalanabilmek için, evin inşa edileceği ya da üzerinde bulunduğu arsanın belediye tarafından izinli olması gerekmektedir.

Kredi Faiz Oranları

Kredi için borç hesaplaması bireysel olarak da yapılabilir. Bunun için kredi faiz oranlarının e masrafların net olarak bilinmesi gerekmektedir. Ev Yapım ve Tamamlama Kredisi’nin faiz oranı % 1,20 olarak sunulmaktadır. Faiz oranı, vade fark etmeksizin sabit tutulmaktadır. Maksimum vade süresi olan 120 ay vadede bile faiz oranı değişmemektedir. Genel tutara ek olarak sigorta giderleri, ekspertiz ücretleri, taşınır ve taşınmaz rehin ücretleri, kredi tahsis ücretleri ve ihbarname ücretleri gibi masrafların birey tarafından karşılanması gerekmektedir. Bu masraflar da aynı faiz oranı ile kredi borcuna eklenebilmektedir.

Kredi Başvurusu İçin Gerekli Olan Belgeler Ve Şartlar

Tüm kredi tiplerinde, başvurunun onaylanması için iyi bir kredi notu şartı aranmaktadır. Kredi notu ise, kişinin geçmiş yıllardaki borçlarını düzenli olarak ödeyip ödememesine bağlı olarak değerlendirilmektedir. Özellikle de yüksek miktarlardaki krediler için kredi notu dikkate alınmaktadır. Kredi notu ortalama değerlerde olan müşteriler için kefil istenebilmektedir. Kredi notu ortalama ve altında olan kişiler, kefil konusunda gerekli hazırlıkları erkenden yaptıkları takdirde kredi işlemlerini daha hızlı sonuçlandırabilirler.  Kredi notu dışında, kişinin sahip olduğu diğer mal varlıkları ile ilgili belgelerin önceden hazırlanması da faydalı olabilmektedir.
Ev Yapım ve Tamamlama Kredisi için banka tarafından istenen belgeler arasında;

  • Kredi başvuru formu,
  • Belediye izinli arsanın tapu belgesi,
  • Arsa üzerinde ipotek olmadığına dair bir belge,
  • Gelir belgesi ya da mal varlıklarına dair belgeler,
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi bulunmaktadır.

Bu belgeler dışında ek belgeler de banka tarafından talep edilebilir. Kredi Başvuru Formu, herhangi bir İş Bankası şubesinden kolaylıkla temin edilebilir.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Gökhan Ayhan

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir