İş Bankası SGK Emeklilerine Özel Ayrıcalıklar

İş Bankası SGK Emeklilerine Özel Ayrıcalıklar

Ülke çapında sayıları yaklaşık 11.2 milyonu bulan emeklilerin de maaş promosyonu alabilmelerine olanak tanımak amacıyla  Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) bazı bankalarla yaptığı protokole istinaden emekliler de artık promosyon almaya başladı. 1 Mart 2017 tarihinden itibaren başlayan emeklilere promosyon ödemesi ile ilgili olarak protokolü imzalayan ilk bankalardan biri olan Türkiye İş Bankası, SGK çatısı altında toplanmış olan Emekli Sandığı, Bağkur ve SSK emeklilerine yaptığı maaş promosyon ödemesinin yanısıra bir çok farklı ayrıcalık ve avantajı da sunuyor.

Türkiye İş Bankası’nın SGK Emeklileri için başlattığı bu maaş promosyon kampanyası ile emekliler bir taraftan maaş promosyon ödemelerini alırken, diğer taraftan İş Bankası’nın kendileri için hazırladığı özel avantaj paketinden yararlanabiliyor

İş Bankası’ndan Emekli Maaş Promosyonu Kimleri Kapsıyor?

İş Bankası’nın emekli maaş promosyonu ve bununla birlikte “SGK Emeklilerine Özel Ayrıcalıklar” dan faydalanmak için kişinin öncelikle SGK çatısı altındaki Emekli Sandığı, Bağkur ya da SSK’dan emekli maaşını almaya hak kazanmış olması gereklidir. Bu koşul varsa SGK’dan alınacak ilk emekli maaşının İş Bankası aracılığı ile alınmak üzere veya zaten emekli olup başka bir banka aracılığıyla emekli maaşı alınıyorsa bu maaşın artık İş Bankası aracılığıyla ödenmek üzere başvurulması lazım gelmektedir. Başvuru sırasında, 36 ay (3 yıl) süreyle maaşın İş Bankası aracılığıyla alınmasının taahhüdünü içeren bir sözleşme imzalanır ve İş Bankası’nda açılan emekli maaş hesabına ilk maaşın yatmasını takiben promosyon ödemesi hesaba yatırılır.

Yapılacak Promosyon Ödemesinin Meblağı Nasıl Belirlenir?

SGK ile yapılan Protokol’e göre emekli maaş promosyon ödemelerinde alınan kıstas 1 aya düşen maaş ortalamasıdır. Bu maaş ortalaması hesaplanırken SGK emeklisinin maaşından kesilen nafaka ve haciz tutarları düşürülür. Yine Protokole istinaden emeklinin aylık maaş ortalamasına bakılarak ödenecek olan bu promosyon 3 yıllık maaş taahhüdüne istinaden bu süre için 1 defaya mahsus ve tek seferde ödenir. Emekli maaşına göre belirlenen promosyon ödeme tutarları 3 farklı kademede olup, kademelere göre ödenen tutar aşağıdaki gibidir:

  • Maaşı 999.99 TL dahil olmak üzere bu tutarın altındaki emeklilere ödenen promosyon tutarı 300.- TL
  • Maaşı 1,000. – TL dahil olmak üzere 2,000.- TL’ye kadar (2,000.-  TL hariç) olan emeklilere ödenen promosyon tutarı 375.- TL
  • Maaşı 2,000.- TL dahil olmak üzere bu rakamın üzerindeki emeklilere ödenen promosyon ise 450.- TL’dir.

İş Bankası’nın Emeklilere Sunduğu Avantajlar Nelerdir?

SGK çatısı altındaki kurumlardan emekli olup alınan emekli maaşının veya yeni emekli olacakların alınacak emekli maaş ve ikramiyesinin İş Bankası aracılığıyla ödenmesi için başvurulması halinde İş Bankası’nın SGK emeklilerine sunduğu avantaj ve ayrıcalıklar dünyasından yararlanılabilir. Bu avantaj ve ayrıcalıklar sayesinde SGK emeklileri:

  • Yurtiçinde sayıları 1,300’ü geçen İş Bankası şubelerinden veya sayıları 6,500’ü aşan bankomatiklerden kolaylıkla maaş çekilebilir.
  • Kredi kartı ve ek kartlarda yıllık aidat muafiyeti ile maaş hesaplarında “Hesap İşletim Ücreti” muafiyetinden yararlanabilir.
  • İnternet Şubesi, Telefon Şubesi ya da İşCep üzerinden ücretsiz havale yapabilir, yine bu kanallar üzerinden 1ay içinde 3 defa ücretsiz EFT gerçekleştirebilir.
  • Vadeli mevduatlar için yüksek faiz oranları fırsatından ve bireysel krediler için ise uygun faiz oranlarından faydalanabilir.

Bu ayrıcalık ve avantajlara sahip olmak üzere en yakında İş Bankası Şubesi’ne nüfus cüzdanı veya geçerli başka bir kimlik ile başvurulması gerekir.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Gökhan Ayhan

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir