İslam İşbirliği Zirvesi Olağanüstü Toplanıyor

/ 18 Mayıs 2018 / 39 views / yorumsuz
İslam İşbirliği Zirvesi Olağanüstü Toplanıyor
Gazze’de yaşanan İsrail katliamı sonrasında olayların perde arkasındaki ülke Amerika Birleşik Devletleri ve onlarca filistinliyi öldüren ve binlercesini yaralayan İsrail hükümetine yönelik atılabilecek adımları görüşmek üzere İslam İşbirliği Teşkilatı İstanbul’da olağanüstü toplanıyor. Zirve’de, daha önceki toplantıda da karar olarak açıklandığı gibi Doğu Kudüs’ün Filistinin halen İsrail’in işgali altındaki başkenti olduğunun tanınması, İşgalin bir an evvel son bulması, Birleşmiş Milletlerin katliam ve işgalin sona erdirilmesi için derhal harekete geçmesi ve son olarak da bağımsız bir Filistin devletinin 1967 sınırlarına bağlı kalınarak kurulması şeklinde mesajlar iletilmesi bekleniyor.

Filistin İçin Diplomasi

Gazze’de yaşanan katliamın ardından uluslararası görüşmelerini hızlandıran, konunun çözümü için yoğun diplomasi yürüten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dönem başkanı olarak liderlik yapacağı zirvede islam dünyasının liderlerinin katılım sağlayacağı belirtiliyor. İran lideri Hasan Ruhani, Kuveyt Emiri, Es Sabah, Ürdün Kralı 2’inci Abdullah Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin, Filistin Başbakanı Rami Hamdallah gibi isimlerin katılacağı zirveye diğer birçok ülkenin hükümet başkanı ve temsilci göndereceği açıklandı.

Zirveden Çıkacak Sonuç Bildirgesi

Zirvenin tamamlanmasının hemen ardından yayınlanması beklenen sonuç bildirgesinde bir kez daha İslam Dünyasının Filistin’in yanında yer aldığına, Filistin’in başkenti olarak kabul edilen Doğu Kudüs’ün işgaline ve bölgedeki İsrail zulmüne son verilmesine bu noktada gerek uluslararası kuruluşlar gerekse de Birleşmiş Milletlerin acil bir şekilde müdahale etmesine, 1967 sınırlarının esas alınarak bağımsız bir Filistin devleti kurulmasına vurgu yapılacağı ifade ediliyor.

Filistin Ortak Meselemiz

Zirve öncesinde değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, uluslararası hukuk kurallarını çiğneyerek büyükelçilik binasını kudüs’e taşıyan ABD’nin skandal kararının ve barışçıl gösteriler düzenleyen Filistinli sivillerin katledilmesi olayının masaya yatırılacağını söyledi. 70 yıldır topraklarından sürülen, toprakları işgal edilen Filistinlilerin, Filistin meselesinin tüm islam dünyasının ve adalete inanan herkesin ortak meselesi olduğunu vurgulayan Kalın, zirvede zulmün sona erdirilmesi için ne gibi tutumlar içinde olunmasının, kamuoyunun harekete geçirilmesi için yapılması gerekenlerin konuşulacağını ve görüşmeler sonucunda ortak bir karara varılacağını, akabinde ortak bir bildiriyi yayımlanacağını açıkladı.

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.