İşsizlik Maaşına Yeni Zam, İşsizlik Maaşı Nedir ve Nasıl Alınır?

İşsizlik Maaşına Yeni Zam, İşsizlik Maaşı Nedir ve Nasıl Alınır?

Hükümet yeni dönemde işsizlik maaşı ile ilgili yeni kararlar aldı ve işsizlik maaşına zam yapılması konusunda kesin karar kıldı. Hükümetin aldığı karara göre işsizlik maaşı bundan sonraki süreçte zamlı olarak ödenecek ve işsizlik maaşı zammı, konusunda vatandaşların beklentileri bir nebze tam olarak olmasa da karşılanmış olacak. Bugün itibari ile sigortalı çalıştığı işinden ayrılan ve o işte en az 600 gün boyunca çalışan kişi belirli bir süre boyunca, belirli bir tutarda işsizlik maaşı alıyor ve son 4 aydaki brüt maaşının %40’ı olarak belirleniyor.
Bugün yapılan zamlar ile birlikte işsizlik maaşı konusunda 2018 yılı içerisinde ödenecek en az tutar aylık 805 TL olarak belirlendi. En yüksek tutar olarak ise 1.603 TL olarak belirlenirken, vatandaşların alabilecek oldukları en yüksek işsizlik maaşının tutarı ise 16.232 TL olarak belirlendi.
Vatandaşlar işsizlik maaşı almaları sırasında sigortalı bir işe girmeleri söz konusu olursa işsizlik maaşının direkt olarak kesilecek olduğu öğrenilirken, bir diğer taraftan ise işsizlik maaşı konusunda son 2 yıldır başvuruların en üst ve en yüksek zamanında olduğu öğrenildi.

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

İşsizlik maaşı almak için eğer ki yeterli şartları sağlıyorsanız bununla ilgili önce bir başvuru yapmanız gerekiyor. Bu başvuru işten çıkış belgesinin verilmesinden itibaren en geç 30 gün içerisinde yapılması ve çalışan kişinin kendi isteği ve kusuru dışında işini kaybetmesi durumunda İŞKUR‘a işsizlik maaşı için başvuru yapabilecek olduğu kanunda açıkça belirtiliyor. Eğer ki 30 günlük süre gecikir ise alınacak olan paranın oranı da buna eşdeğer olarak düşecektir ve daha az işsizlik maaşı almanıza ve daha fazla zarar etmenize vesile olacaktır.

Türkiye İşsizlik Rekoruna Koşuyor

Hanelerin gelirinin döviz karşısında düşmesi, döviz ve diğer üretim, maliyet benzeri etkenler dolayısı ile fabrikaların kapatılması, işyeri sahiplerinin dükkanlarını kapatması sonucunda Türkiye tarihinde en yüksek işsizlik dönemlerinden birisini yaşıyor. Hükümet kanadından yapılan açıklamalarda sürekli olarak istihdama yönelik adımlar atılmasına rağmen bu adımlar her vatandaş için geçerli olamıyor ve bugün ortalama bir üniversite mezununun en az birkaç ay boyunca iş bulamadığı, öğretmenlerin ise atanamama sorunlarından dolayı farklı iş dallarına veya profesyonel askerlik gibi alanlara yöneldikleri biliniyor.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Seda Akbay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir