İstanbul'un 10 İlçesi İçin Sel Uyarısı

/ 13 Eylül 2018 / 11 views / yorumsuz
İstanbul'un 10 İlçesi İçin Sel Uyarısı

Meteoroloji İstanbul’da akşam saatlerinde başlayacak yağışlar için sel uyarısında bulundu. Uyarılar İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) ve İstanbul Valiliği tarafından da yapıldı. İstanbul’un 10 ilçesi için sel uyarısı yapılan son dakika açıklamalarına göre özellikle; Pendik, Sarıyer, Beşiktaş, Beykoz, Ümraniye, Üsküdar, Şile, Maltepe, Kartal ve Tuzla ilçelerinde sel riski bulunduğunu duyurdu.

İstanbul’un 10 İlçesi İçin Sel Uyarısı

Konu ile ilgili bir duyuru yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) ‘un açıklaması ise şöyle; “Meteoroloji Genel Müdürlüğü’ nden alınan bilgiler doğrultusunda, İstanbul’da bugün öğle saatlerinden itibaren il genelinde gök gürültülü sağanak geçişlerinin yaşanacağı tahmin ediliyor. Yağışların akşam saatlerinden itibaren şiddetini arttıracağı ve cuma günü akşam saatlerine kadar çok kuvvetli, kuzey bölgelerinde ise şiddetli olacağı, metrekareye 60-90 kilogram yağış düşeceği tahmin ediliyor. Yapılan meteorolojik uyarı doğrultusunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi oluşabilecek olumsuzluklara karşı tedbirlerini aldı.
İtfaiye, Yol Bakım ve Onarım Daire Başkanlığı, İSKİ, Zabıta, Atık Yönetimi, Park Bahçeler Daire Başkanlığı, İBB Trafik Müdürlüğü, 153 İBB Yerinde Çözüm ekipleri, kritik noktalarda muhtemel göllenmelere karşı alarma geçti.
Ekipler ana arterlerde, yollarda kanal temizleme, mazgal açma çalışmalarını sürdürüyor. İlçe belediyeleri de konuya ilişkin bilgilendirildi.”

İstanbul Valiliği de Halkı Uyardı

İstanbul Valiliği de Twitter’dan yaptığı uyarı ile halkı sel ve baskınlara karşı uyardı. İstanbul Valiliği’nin Twitter hesabından paylaşılan mesaj ise şöyle;
Meteoroloji Genel Müdürlüğünce bildirilen tahminlere göre İlimiz genelinde özellikle akşam saatlerinden sonra çok kuvvetli yağış beklenmekte olup; tüm kurumlarımızın ve vatandaşlarımızın herhangi bir mağduriyet yaşamaması için tedbirli ve dikkatli olmaları önem arz etmektedir.

AKOM Kriz Yönetimi Oluşturdu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi AKOM bünyesinde sel ve su baskınlarına karşı bir kriz yönetimi oluşturdu. Belediye ekipleri, 3865 personel, 1670 araç ve iş makinesi, 385 motopomp, 269 jeneratör, 411 dalgıç pompa ile 24 saat esasına göre sağanağa karşı alarmda olacak.
AKOM, kriz merkezi tarafından kamera takibi ve gelen ihbarlar doğrultunda ekipler sorunlu bölgelere sevk edilecek. Vatandaşlar, muhtemel su baskınları ihbarı için 153 Beyaz Masa ve itfaiyeyi arayabilecek. Vatandaşlara, zorunlu olmadıkça trafiğe çıkmamaları, çıkmaları gerektiği durumlarda ise toplu taşıma araçlarını kullanmaları önerisinde bulunuluyor.

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.