İstanbul'un En Çekişmeli İhalesi Yapıldı

/ 22 Mart 2018 / 90 views / yorumsuz
İstanbul'un En Çekişmeli İhalesi Yapıldı

Nişantaşı’nın en gözde yerlerinden olan Marmara Üniversitesi’ne ait olan arsa için ihale Emlak Konut tarafından planlandı ve yapıldı. Taşyapı, Aştaş, Özak GYO-İnt-Er Yapı gibi firmaların olduğu ihaleden Dap Holding sağ çıktı. 25 bin metrekarelik arsada yapılmaya başlanacak olan proje için 1 milyar 763 milyon 750 bin lira olan getiri Dap Holding’e bağlı Eltes-İstlife şirketleri tarafından öngörüldü.Bu projede ihale sahibi olan Emlak Konut’un alacağı pay ise 705 milyon 500 bin lira oldu.

İhalede çekişme nasıl oldu?

Caba İnşaat, Doruk GYG Şehircilik, Taşyapı, Astaş, Dap Holding’in sahibi olduğu Eltes-İstlife ve Özak GYO-İnt-Er Yapı iş ortaklığının bulunduğu 6 firma Nişantaşı’nın en gözde yeri için ihalede yer aldı. Taşyapı ve Aştaş teklifler sonrasında ihaleden çekilirken, kalan 4 firma kapalı zarf ile iyi tekliflerde bulundu. Bu arazide ki proje için Özak GYO -İnt-er Ortaklığı 1 milyar 351 milyon, şirket için 540 milyon 400 bin lira ; Doruk GYG 220 milyon, şirket için 500 milyon 200 bin lira ; Caba İnşaat 1 milyar 455 milyon, şirket için 582 milyon teklif verdi.

Proje Nasıl olacak?

Total olarak 26 bin 887 metrekare olarak belirlenen arsanın 11 dönümü ticaret ve konut alanı olarak ayrıldı. Bu 11 dönümün 1 dönümü ticaret kısmı olacak ve 7 dönüme yakın alan ise park alanı olarak ayrılacaktır. Konut ve ticaret alanı olarak ayrılan binaların kat sayısı en fazla 10, ticaret alanı olarak ayrılmış dönümde yükseklik en fazla 5 kat olarak karar verildi.

Daha önce Nasıldı?

Bahçelievler, Nişantaşı ve Halkalı Yerleşkeleri, imzalanan protokol kararları çerçevesinde Marmara Üniversitesi tarafından TOKİ’ye devredilmişti. Buna karşılık olarak TOKİ, Maltepe’deki 2 milyon 455 bin metrekare büyüklüğündeki Kenan Evren Kışlası’nı Marmara Üniversitesi’ne devretti. Artık elinde 3 kampüs olmuş olan TOKİ, elinde olan bu arazileri Emlak Konut’a belli bir fiyat ile sattı ve bu satıştan kazancı 455 milyon lira oldu. Projenin başlaması için bu dönemin bitmesi bekleniyor.

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.