İşte Merak Edilen Başkanlık Teşkilatı

/ 11 Temmuz 2018 / 80 views / yorumsuz
İşte Merak Edilen Başkanlık Teşkilatı

24 Haziran 2018 seçimlerinin tamamlanmasıyla Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ile Milliyetçi Hareket Partisinin (MHP) Cumhur İttifakı ve prensipleri seçimde galip gelen taraf oldu. Bununla birlikte bu ittifak birliğinin kararları doğrultusunda birçok alanda yeni yapılanmalara gidildi.
Bugün itibariyle o yapılanmalar arasında Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde birtakım yeni teşkilatlanmalara gidildi. O teşkilatlar İdari Teşkilat adıyla yer alacak ve yeni khk ile resmen Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiş durumda. Buna göre İdari Teşkilat biriminde devleti yönetme yetkisi Devlet Başkanına ait olacak ve bu birim hiyerarşik yapılanmada en üst statüyü oluşturacak. İdari Teşkilatın yanında ülkenin kültür-sanat, siyaset-toplum ve ekonomi-iktisat politikalarını yakından takip etmek amacıyla birtakım yardımcı organlar da kuruldu. Nitekim bunlar yeni adlarıyla şu şekilde:
Hukuk ve Mevzuat Müdürlüğü
Personel – Prensipler Genel Müdürlüğü
Güvenlik Müdürlüğü
Mali Hizmetler Müdürlüğü olarak İdari Teşkilata yardımcı birimler bulunuyor.

Milli Saraylar da Cumhurbaşkanlığına Bağlandı

Cumhurbaşkanlığına bağlanan kurumlar arasına Milli Saraylar Genel Müdürlüğü de dahil edildi. Böylelikle Türkiye’nin önde gelen ve bir dönem ülkeyi yönetme alanı olarak da kullanılan Dolmabahçe Sarayı, Topkapı Sarayı ve diğer saraylar Cumhurbaşkanlığına doğrudan bağlanmış durumda. Böylelikle daha önceden Cumhurbaşkanlığına bağlı olarak görev alan kurumların yanına bir de Milli Saraylar Genel Müdürlüğü de eklenmiş durumda. Devlet Denetleme Kurulu, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği, Devlet Arşivleri Başkanlığı, Milli İstihbarat Teşkilatı daha önce kuruma bağlı olarak çalışmalarını yürüten diğer kurumlar arasındaydı.

Milli Seferberlik Politikası Resmen Kurumsallaştı

Öte yandan milli seferberlik politikasına yönelik olarak ülkenin nitelikli insan gücüne ulaşması için insan kaynakları birimleri oluşturuldu. Bu birimler sayesinde devletin gereksinim duyduğu bütün alanlarda alanında yetkin ve liyakatli kişilerin istihdam edilmesi sağlanacak. Bunun için Beştepe’de yer alan Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde İnsan Kaynakları, Finans ve Yatırım adıyla yeni bir ofis oluşturuldu. Nitelikli insan gücüne ulaşmak ve her anlamda liyakatli kişilerin istihdam edilmesini sağlamak artık, devletin bu kanadı tarafından yerine getirilecek. Bu birim bütün alanlardaki politikaları da denetlemek bakımından son derece önem taşıyor.

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.