İtfaiye Eri ve Zabıta Memuru Alımları Ne Zaman Yapılacak?

İtfaiye Eri ve Zabıta Memuru Alımları Ne Zaman Yapılacak?

Geçtiğimiz 14 Kasım günü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelik ile Zabıta ve İtfaiye Eri alımında önemli değişiklikler yapıldı. Yapılan değişikliklere göre zabıta memuru ve itfaiye eri alımlarının artık merkezi atama yöntemi ile değil, artık mahalli idareler tarafından yapılacak.
Yeni alımlarda uygulanacak yönetmeliğe göre mahalli idareler, atama yapmak istedikleri kadro unvanı ve sayılarını İçişleri Bakanlığına bildirecek. Bakanlığın izin vermesinin ardından ilana çıkacak olan mahalli idareler, 5 kişilik sınav komisyonu oluşturulacak. Oluşturulan bu 5 kişilik komisyon, sınav başvurularını ve mülakat süreçlerini takip edecek. Atama yapılacak kadro sayısı ve bu kadrolar için aranan başvuru şartları Mahalli İdareler genel Müdürlüğü resmi sayfası üzerinden ve Devlet Personel Başkanlığı aracılığıyla alımlardan 15 gün önce kamuoyuna duyurulacak.
Alımlar KPSS Puanına Göre Yapılacak
Alım yapan Mahalli İdare, başvuru yapan adayları merkezi sınavda aldıkları (KPSS) puana göre sıralayacak. Başarı puanına göre en yüksek puanlı adaydan başlayarak atama yapılacak boş kadro sayısının beş katı kadar aday mülakata çağrılacak.
2 Aşamalı Sınav
Mahalli İdareler Zabıta Memuru ve itfaiye eri alımı için yapılacak sınavlar, yazılı ve sözlü olmak üzere 2 aşamadan oluşacak. İtfaiye eri kadroları için ayrıca uygulama sınavı da yapılacak. Atamaya esas başarı puanı, idare tarafından yapılan yazılı ve sözlü giriş sınavı puanı ile KPSS puanının aritmetik ortalaması ile belirlenecek ve alım yapacak sayı sıralamada asil liste olarak belirlenecek.

BAŞVURU ŞARTLARI NASIL OLACAK?
Zabıta Memuru Pozisyonu İçin İstenecek Başvuru Şartları Şu Şekilde;
657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 48. Maddesinde belirtilen genel şartları taşıyor olması, en az lise ve dengi okul mezunu olmaları, kilo ve boy şartlarını yerine getirmeleri (Tartılma ve ölçülme aç karnına, soyunuk ve çıplak ayakla olmak kaydıyla erkeklerde en az 1.67 metre, kadınlarda en az 1.60 metre boyunda olmak ve boyun 1 metreden fazla olan kısmı ile kilosu arasında (+,-) 10 kilogramdan fazla fark olmaması,) , 30 yaşını aşmamış olmaları, KPSS’ye girmiş ve belirlenen en az puanı almış olmaları gerekiyor.
İtfaiye Eri Pozisyonu İçin İstenecek Başvuru Şartları Şu Şekilde;
657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48. Maddesinde belirtilen genel şartları taşıyor olması, en az lise ve dengi okullardan mezun olması şartı, 657 Sayılı DMK’nın 48’inci maddesindeki genel şartları yerine getirme şartı, 30 yaşını aşmama şartı, sağlık açısından kapalı alan, dar alan, yükseklik gibi fobisi olmamak kaydıyla itfaiye teşkilatının çalışma şartlarına uygun olma şartı, boy kilo şartlarını yerine getirmeleri gerekiyor.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir