Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

/ 16 Nisan 2018 / 173 views / yorumsuz
Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanal tedavisi, dişin merkezinde bulunan küçük, ipliğe benzer bir doku olan diş özünün çıkarılması ile yapılan tedaviye denir. Hastalanan, hasar gören veya ölen diş özü çıkarılıp, oluşan boşluk temizlenir, düzeltilir  ve yeniden doldurulur. Yapılan bu işlem ile kök kanalı kapatılmış olur. Eskiden, zarar gören yada hastalanan dişler hemen çekilirdi. Artık dişçilik alanındaki gelişmeler sayesinde insanlar kendi dişlerini çok daha uzun yıllar kullanabiliyorlar.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanal tedavisi, dişin durumuna göre birden fazla seans uygulama gerektirebilir. Bu seanslar çeşitli aşama oluşlardan oluşur. Bu aşamalar sırasıyla:
Ön dişlerin arka tarafında yada azı ve küçük azı dişlerinin üst ortasında bir delik açmak gerekir. Hastalıklı olan diş özü çıkarılır. Oluşan boşluk ve kök kanalları iyice temizlenir, genişletilir ve kanal dolgusu yapılması için şekillendirilir. Bu aşamada dişin dinlenmesi yada iyileşmesi gerekiyor ise, tekrar işlem yapılacağı zamana kadar dişi korumak için diş üzerinde açılan bu delik geçici dolgu yapılarak kapatılır. Diş tekrar işlem yapılacak duruma geldiğinde geçici dolgu temizlenir, diş özü boşluğu ve kanala kalıcı olan dolgu uygulanır. Dolgu yapılırken konik uçlu, kauçuk bir malzeme ile kanalların her biri doldurulur ve genellikle özel bir yapıştırıcı malzeme ile yerine yapıştırılır. Bazı dişlerde, yapısal destek için tedavi yapılan dişin kanalının içine metal veya plastik çubuk koyulabilir. Son adımda ise dişin doğal görünümünü ve şeklini yine eski hale getirmek amacıyla dişin üzerine kuron adlı bir malzeme kaplanır. Uygulama yapılan diş kırılmışsa, kuron yerleştirilmeden önce dişin kırılan kısmı onarılmalıdır.

Kanal Tedavisi Uygulanan Diş Ne Kadar Zaman Kullanılabilir?

Tedavi edilen, onarılan diş ve dişler, doğru şekilde yapılan diş bakımıyla çok uzun yıllar hatta ömür boyu kullanılabilir. Kanal tedavisi uygulanan diş üzerinde tekrar çürük oluşma ihtimalinden dolayı ve ileride karşılaşılabilecek diğer problemleri önlemek için düzenli diş hekimi muayenesi ve ağız bakımı gereklidir. Dişi canlı tutan diş özü artık olmadığından dolayı tedavi edilen diş, sağlamlığını yitirerek, kırılmaya karşı daha müsait bir hale gelir. Kanal tedavisinin ne kadar başarılı olduğunu kontrol etmek için genellikle kullanılan yöntem, tedavi öncesi ve sonrasına çekilen röntgenleri karşılaştırmaktır.

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.