Kantaron Yağının Faydaları Ve Kullanımı

/ 14 Haziran 2018 / 444 views / yorumsuz
 Kantaron Yağının Faydaları Ve Kullanımı

Kantaron Yağının Faydaları Ve Kullanımı

Kantaron bitkisinden hazırlanan kantaron yağı kanama durdurucu, yara iyileştirici ve iltihap önleyici gibi pek çok şifa özelliğine sahiptir. Cilt lekeleri, sivilce ve cilt beyazlatmada sıklıkla kullanıldığı gibi hücre yenileyici özelliği ile yara ve yanıkların giderilmesinde de oldukça etkilidir.

 • Kantaron yağının cilde faydaları
 • Cildi yeniler ve ölü hücreleri temizler.
 • Cildi beyazlatır ve renk farklılıklarını dengeler.
 •  Sivilce oluşumunu önler.
 •  Kırışıklıkları giderir ve önler.
 • Siyah nokta oluşumunu önler.
 •  Cilt lekelerini yok eder.
 • İltihap oluşumunu önler.
 • Yara ve yanık izlerini azaltır.
 • Açık yarada kanamayı durdurur.
 • Mikrop kırıcı özelliğine sahiptir.

Kantaron yağını düzenli olarak yüzünüze sürerseniz cilt renk tonunda açılmalar olduğunu ve cilt renginizin dengelendiğini göreceksiniz. Hücre yenileme özelliği ile cildinizi sıkılaştırır, ciltteki yaraları kısa zamanda ve iz bırakmadan iyileştirir. Sadece yüzünüzdeki lekeleri değil vücudunuzda bulunan lekeleri geçirmek için de kantaron yağını kullana bilirsiniz. Eski zamanlarda  kanama durdurucu, yara iyileştirici ve iltihap önleyici olarak kullanılan kantaron yağının romatizma ağrılarına da iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca, tırnak izlerini geçirmede de en çok tercih edilen ve etkili yöntemlerden biridir. Kan şekeri düşürücü özelliğinden dolayı şeker hastaları da sıklıkla kantaron yağı kullanmaktadırlar. Bebeklerde özellikle yaz aylarında oluşan pişikleri gidermek için kantaron yağı su ile yumuşaltılarak uygulandığı zaman pişikleri giderir.

Kantaron yağı cilde nasıl uygulanır?

Kantaron yağının uygulanması oldukca basittir. Direkt cilde uygulanır. Kantaron yağını uygulamadan önce cildinizi temizleyin ve pamuk, ya da yumuşak bir havlu yardımı ile dairesel hareketlerle cildinize uygulayın. Ellerinizle de cildinize masaj yaparak uygulaya bilirsiniz. Kantaron yağını düzenli olarak kullanırsanız daha çabuk ve etkili bir sonuç elde edersiniz. Hücreleri aktifleştirdiği için güneşe çıkmayacağınız zamanları tercih edin. Çünkü kantaron yağı aşırı güneş ışığına maruz kalındığı hallerde ciltte koyu lekelere sebep olabilir.  Kantaron yağı çok nadir de olsa, alerjik durumların ortaya çıkmasına neden olabilir, bu sebepten dolayı kantaron yağını önce cildinizin az bir kısmına ince bir film şeklinde uygulayarak test edebilirsiniz. Alerjik bir reaksiyon meydana gelmediği taktirde kantaron yağını cildinizdeki çeşitli problemleri gidermek için kullana bilirsiniz.

 

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.