Kar Kalınlığı 1 Metreyi Geçti

/ 1 Ocak 2019 / 262 views / yorumsuz
Kar Kalınlığı 1 Metreyi Geçti

Ülkemizde kara kış kendini göstermeye devam ederken kar yağışları hız kesmeden sürüyor. Geçtiğimiz hafta yurdun batı kesimlerinde etkili olan kar yağışı Karadeniz Bölgesi ve Doğu Anadolu bölgesinde etkili olmaya devam ediyor. Bazı bölgelerde kar kalınlığı 1 metreyi geçti. Üstelik yağışlar bitmiş değil, bugünden itibaren yurdumuz batı bölgelerinden yeni bir yağışlı havanın etkisine giriyor. Yağışlar genellikle kar şeklinde olacak..

Kar Kalınlığı 1 Metreyi Geçti

Bu sabah özellikle Doğu Anadolu Bölgesi’nde yaşayan vatandaşlarımız büyük bir sürprizle uyandılar. Sabah uyandıklarında evlerinden çıkamayanlar olurken pek çok bölgede kar kalınlığı 1 metreyi geçti. Doğu Anadolu Bölgesi’nde Van, Bitlis, Muş ve Hakkari’de olumsuz hava koşulları nedeniyle 904 yerleşim biriminin yolu kapandı.

Yoğun kar yağışı alan bölgelerden olan Van Büyükşehir Belediyesi ise bir açıklama yaparak, il genelinde kar ve tipi nedeniyle 362 mezra ve mahalle yolunun ulaşıma kapandığı bildirildi. Karla mücadele ekiplerinin kapalı yollarda aralıksız çalışma yürüttüğü belirtilen açıklamada, vatandaşların olumsuz hava koşullarına karşı tedbirli olmaları istendi.

Hakkari ve Muş’ta Yoğun Kar Yağışları Devam Ediyor

Hakkari’de kar yağışının ardından 107 köy ve 215 mezraya ulaşım sağlanamıyor. İl Özel İdaresi ve belediye ekipleri karla mücadele çalışmalarına özveri ile devam ediyor.

Yoğun kar yağışı olan illerden biri de Muş. Muş’ta kar ve tipi nedeniyle 20 köy yolu ulaşıma kapandı. İl Özel İdaresi karla mücadele ekipleri, kapalı yolların açılması için çalışmalarını sürdürüyor.

Bitlis’te de Yoğun Kar Etkili Oluyor

Bitlis Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürü Ümit Kurtkan, kar ve tipi nedeniyle 200 köy yolunun ulaşıma kapandığını, bu yolların açılması için ekiplerin çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi. Belediye ve kara yolları ekipleri kar temizleme ve tuzlama çalışması yaparken, esnaf ve vatandaşlar da ev ve iş yerlerinin önündeki karları kürekle temizledi.

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.