Karne Hediyesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

/ 8 Haziran 2018 / 96 views / yorumsuz
Karne Hediyesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Okulların kapanmasına bir haftadan az bir süre kalmasıyla birlikte milyonlarca öğrenci karne heyecanı ve tatil sevinci yaşıyor.Tüm sene derslerine çalışıp, karnesi pekiyi olan öğrenciler ise güzel bir karne hediyesini hakediyor. Çocuğunuza hediye alırken dikkat edilmesi gereken bir takım şeyler var.
1. Çocuğunuzun ufkunu genişletin
Çocuğunuz tüm sene derslerine çalışıp güzel bir karne getirmiş olabilir.Tabi ki güzel bir ödülü hakediyor.Fakat çocuğunuzun yaş seviyesiyle orantılı olarak hem beklentilerini karşılayabilecek hemde amacımı gerçekleştirdim artık ders çalışmama gerek yok mantığı içerisine sokmayacak bir hediye olması gerekiyor.Hediyeyi ders çalışmanın karşılığı olarak görmemeli.Ders çalışmanın bir sorumluluk olduğunu ve derslerini kendisi için çalıştığını bilmeli ve ödülü sorumluluklarını yerine getirdiği için aldığını bilmeli.

2. Çocuğunuza verdiğiniz sözleri tutun

Çocuğunuza bir söz vermeden önce gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğinizi çok iyi düşünmelisiniz.Çocuğunuz verdiğiniz söze odaklanıp gerçekleşeceğine inanarak derslerine çalışıp güzel bir karne getirdiğin de ve vermiş olduğunuz söz gerçekleşmediği zaman hayal kırıklığına uğrayabilir.Bu durum ise çocuğunuzu ders çalışmaktan soğumasına ve sizin sözlerinize duyduğu güveni kaybetmesine neden olabilir.

3. Bir koşula bağlamayın

Çocuğunuzu yaptığı her güzel davranış sonucunda ödüllendirmeniz zaman içerisinde beklentilerini yükseltecektir.Devamlı yaptığı her güzel şeyden bir ödül beklemesine sebep olabilir.Bir süre sonra çocuğunuz yaptığı her güzel davranıştan bir ödül beklemesine neden olacaktır.Bu durum ise çocuğunuzun gerçek hayata adım attığı zaman hayal kırıklığına uğramasına neden olacaktır.

4. Özel yeteneklerini keşfetmesine izin verin

Çocuğunuzu teşvik ederken sadece derslerine, matematiğe ya da türkçeye teşvik etmeyin.Çocuğunuz resim yapmaya,şarkı söylemeye veya bir enstrüman çalmaya ilgisi olabilir.Hediye alırken çocuğunuzun ilgi duyguğu şeyleri gözardı etmeyin.Çocuğunuz neyi yapmaktan zevk alıyorsa eğer o konu üzerinde yönlendirmelerde bulunun ve mutlu olacağı şeyi yapmasını sağlayın.

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.