Kentsel Dönüşümde Kiracı Hakları

/ 28 Haziran 2018 / 26 views / yorumsuz
Kentsel Dönüşümde Kiracı Hakları

Kentsel dönüşüm kapsamında riskli olan binaların yenilemesi artık mümkün oluyor. Kentsel Dönüşüm Kanunu kapsamında, yapılan uygulamalarda riskli olduğu tespit edile yapılar yıkılarak yeniden inşa edilecek. Bu yasadan faydalanarak evlerini yenilemek isteyen kişilerin sayısı da geçen gün artmaktadır. Evlerini yenilemek isteyen ev sahiplerine kentsel dönüşüm yasası kapsamında faiz desteği ve kira yardımı veriliyor. Kentsel dönüşüm kanununda kiracıların hangi haklara sahip olduğunu, kiracılara da mülk sahipleri gibi maddi destek veriliyor mu?

Kentsel Dönüşümde Kiracının Hakları Nelerdir?

Kentsel dönüşüm kanunu kapsamında evlerini yenilemek isteyenler yasa kapsamında sunulmakta olan desteklerden faydalanabilirler. Fakat bu desteklerden yararlanabilmesi için Bakanlığın izin verdiği kurum ve kuruluşlara başvuru yapmaları ve deprem riski raporlarının alınması gerekmektedir. Binanın riskli bulunması durumunda kanun kapsamında sunulmakta olan yardım ve destekler alınabilmektedir. Peki kentsel dönüşüm yasası kapsamında hangi destekler verilecek?
Riskli olan yelerde, riskli binalarda veya rezerv yapı alanlarında yaşayanlara istekleri doğrultusunda 18 aya varan kira yardımı yapılacak ya da bankadan kullanılacak olan krediler için faiz desteği sağlanacak.
Ayrıca, kentsel dönüşüm kanun uyarınca yapılan işlem, devir, sözleşme ve tescillerle uygulamalar; tapu harcı, noter harcı, belediyeler tarafından alınan harçlar, veraset ve intikal vergisi, damga vergisi, döner sermaye ücreti ve diğer ödenmesi gereken ücretlerden ve banka, sigorta muameleleri vergilerinden muaf olacaklar.

Kentsel dönüşümde kiracılara tanınan haklar

Kentsel dönüşüm yasası kapsamında yenilenecek binalarda oturmakta olan kiracılar da bu kanun hükümlerinden yararlanabilecekler. Kanun kapsamında kiracılar için taşınma masrafları göz önüne alınarak bir defa olacak şekilde kira yardımı yapılacak. Ayrıca kiracılarında konut almak istemeleri durumunda Bakanlıkla protokol imzalamış olan bankalardan alacakları kredilere faiz desteği verilecek. Ancak kiracıların faiz desteğinden ve kira yardımı faydalanmaları bazı şartlara bağlıdır.
Kanunda belirtilmiş olan destek ve yardımlardan faydalanabilmelerinin şartları şöyle sıralanmaktadır:
Kiracıların bu yardımlardan faydalanmaları için öncelik ile riskli olan yapının tespit raporu ilgili Bakanlık tarafından onaylanmalıdır.
Riskli olan binanın anlaşması sonucunda binanın tahliye edilmesi gereklidir.
Kiracıların kira yardımından faydalanabilmesi için söz konusu binada en az 1 yıl ikamet ettiğini belgelemedir.

Kentsel Dönüşüm Yasasına Göre Kiracılara Verilen Destekler

Kiracı olan kişilere aylık kira tutarının iki katı kadar kira yardımı yapılacaktır. Ayrıca kiracılar banka faiz desteklerinden de yararlanabiliyor.
Kiracılar, yapılacak olunan bu yardımların sadece birinden faydalanabilmeleri mümkün olacaktır. Kiracılar hem kira bedeli yardımını hem de faiz desteğini alamazlar.

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.